Türkiye Chevrolet Kulübü / Chevrolet Forum - Paylaşım

Orjinalini görmek için tıklayınız: Bayan Sürücülere Öneriler
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bayan sürücülerin trafikte en sık karşılaştıkları durumlardan birisi ne yazık ki taciz. Uzmanlar bayan sürücülerin seyir esnasında bu tip durumlar karşısında soğukkanlı davranması gerektiğini vurguluyorlar. Bu tarz durumlardan kurtulabilmek için işte birkaç öneri:

*Soğukkanlılığınızı koruyun, unutmayın; panik hataya sürükler
*Mümkünse hızınızı yavaşlatın
*KESİNLİKLE karşılık vermeyin
*Ani ve sert fren yapmamaya özen gösterin
*Yola odaklanıp ileriye bakın
*Tacizciye uyup risk almayın
*Tacizcinin size çarpma ihtimaline karşı hazırlıklı olun ve direksiyonu 9.15 pozisyonunda sıkıca tutmaya devam edin
*Mümkün olduğunca düz bir çizgide seyredin
*Gerekli durumlarda kaçabilmek için yolun sağını kontrol edin. Mıcır, düşük banket gibi durumlara karşı dikkatli olun.
*Tacizci arkadaysa önünüzdeki araçla takip mesafenizi arttırın
*Sizi rahatsız eden aracın önünüze geçmesini sağlamak amaçlı sakince yavaşlayıp sizi sollamasına izin verin. Unutmayın ki diğer araç önünüzdeyken olayları daha rahat kontrol edebilirsiniz.
*Trafiğin yoğun olduğu yollara girmeye çalışın
*En kısa sürede 155\'i arayıp tacizcinin plakası, aracının rengi ve modeli ve bulunduğunuz güzergah hakkında ihbarda bulunun
*Eğer durma noktasına geldiyseniz; benzinci gibi halka açık, insanların bol olacağı yerleri seçmeye özen gösterin.
*Gasp, kapkaç gibi durumlardan korunmak için aracınızı kilitleyin
*Asla unutmayın ki, probleme girmemek, problemi çözmekten çok daha kolaydır. Siz onlara uymayın

---------UZMAN TAVSİYELERİNDEN DERLEMEDİR----------

Umarım bu tür durumlar kimsenin başına gelmez ama her zaman sakin olmakta fayda var.

Saygılarımla

fy819

Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Ben bayan bir sürücü olarak şu ana kadar hiç karşılaşmadım, inşallah nasip de olmaz. Ama karşılaşırsam sakin olabilirmiyim bilemedim. Sinirlenip karşılık verebileceğimi düşündüm bi an... Elbette sakin davranmak ve uymamak en iyisidir.
Teşekkürler Burak Bey.. Evet Filiz\'im ben böyle bir durumla karşı karşıya kaldım, genelde sakin yapıda olduğumdan soğukkanlılığımı korudum, solladı geçti gitti, hızım zaten 40 km. idi, kampüse gelmiştim daha da yavaşlamadım, geçti gitti.. ama arabadan indiğimde ellerim buz kesmiş, dizlerimin bağı çözülmüştüSad(
Eger sizlere ve bu aileye bir faydam oluyorsa ben cok mutlu olurum bir kardesiniz olarak.

Sayin Filiz Hanim, siz yine de sakin kalmaya calisin. Kendinizi yormayin bunlara karsi, bosuna gerilmeyin. Anlamazlar cunku laftan.

Sayin Yildizer, basiniza gelen duruma cok uzuldum, ama neyse ki atlatabilmissiniz. Bununla gecmis olsun. Gercekten bu zihniyeti anlamak zor, herkes bir anadan dogmadi mi, bir kadin tarafindan yetistirilmedi mi. Bu saygisizlik once kendine saygisizliktir, ayiptir.

Boyle seylerin yasanmamasi dilegiyle..
Teşekkür ederim Burak Bey.. Keşke herkes sizin gibi düşünse.. Bayan şöförlere önyargılı davranmasa.. Zamanla düzelir belki, konuya iyimser yaklaşalımSmile)
Filizim sakin mi kalacak? Oho, iner adamı döver Smile

Şaka bir yana, bende çok sinirleniyorum şu yol kesme, makas ve taciz olayına. Geçen gün Filizim yanımdayken oldu. Bir bayan sürücü. Belli baba parasıyla bir BMW almış. Bakmadan direk tali yoldan çıkıp önüme kırdı. Sellektör yaptım, birde el hareketi yapmaz mı...

Allah. Bende de şu var: Bir insan suçluysa ve hala artislik yapıyorsa ben çıldırıyorum. Olabilir, hata yapabiliriz ama özür dilemek ya da bir el hareketiyle \"Kusura bakma\" demek bile bir erdemdir. O zaman işte canımı veririm. Ama böyle el kol yapmak, beni benden alıyor.

BMW\'li bayanla ilgili ikinci sahnede 200 metre sonra 140 KM hızla kendisini yakaladım. Sonra güzel bir önüne kırmayla yolunu kestim. Frene sonuna kadar bastım. Kendisi bana çarpmamak için çok ciddi fren yaptı. Aracı durdurup, inip, hadi tekrar hareket yapsana diyecektim ama kendisi aynadan baktığım kadarıyla beni alkışladı, bende camı açıp güzel bir parmak işaretiyle kendisini selamladım. Sonrasında da tıpış tıpış yoluna gitti.

Yani demek istediğim Bayanlara taciz olmuyor. Erkeklere de oluyor, hatta bunu bayanlar bile yapabiliyor. Önemli olan bir insanın terbiyesi ve saygısı. Bunlar yoksa çıkmasın sakın trafiğe. Hele benim karşıma gelmesin...
Ayy, bir bayan olarak utandım.. Aile terbiyesi olacak önce Burak Bey çok haklısınız, haketmiş.. Kolay yoldan alınandan bizler gibi alın teri ile alınan her ne olursa olsun daha kıymetli.. Allah güzel günlerde kullanmak, iyi insanlarla karşılaşmayı nasip etsin bizlere..
Bu kadarina da pes diyorum.! İnsanlar ne olursa olsun once kendine saygi duymalilar ki karsi taraftan da saygi gorebilsinler. Her zaman sakin olmak mumkun olmuyor tabi.

Ben İtalya\'da yaya gecidinden gecerken bir mini cooperli densiz bana yesil yaniyor olmasina ragmen ustume ustume surdu. Yaninda da bir kiz vardi. Zor attim kendimi karsi kaldirima sonra da bastim kufuru. Durup orta parmak cikardi. İnsanin oldugu her yerde boyle seyle oluyor ne yazik ki :no

NOT: Yazimdaki argo kisim sorunsa duzelteyim hemen.
Şu videoyuda izlemeliler bence ders niteliğinde Smile

http://www.youtube.com/watch?v=cDy0bStW

//Youtube düzenlemesi yapıldı.//Burak DEMİRAL