Veda zamanı...
Mobil Sürümümüz yayımda...
  Hoş Geldiniz...  
Özet: 1.4 SX Kalos HB modelini yakın plana alıyoruz...
Konu: Eski Model Testi
Gönderen: Burak DEMİRAL   Eklenme Tarihi: 2009-09-22 13:22
  Yorumlar: (0)   Verilen Oylar:   Print

Türkiye'ye 2000 yılından itibaren Sanko Otomotiv ithaledilmeye başlanan Daewoo, global pazarlarda yaşadığı pazar kaybının ardından, General Motors tarafından satın alındı.Bu satışın ardından yapılanma sürecine giren firma, yeni modellerini Türkiye ve Doğu Avrupa ülkelerinde Chevrolet markası adı altında satışa sundu.
İtalyan tasarımcı Giugiaro tarafından çizilen Kalos dünya pazarlarında 2002 yılından beri satılıyor. Türkiye'ye 1.2litre 72 HP ve 1.4 litre 94 HP motor seçenekleriyle ithaledilen modelin yurt dışında 1.6 litre 106 HP'lik bir versiyonudaha bulunuyor.

Avrupalı çizgiler
Kalos'un hatları Avrupalı bir tasarımcıyla çalışıldığının kanıtı gibi... Ön farların altına yerleştirilen ince bir şerit şeklindeki sinyal lambalarıysa Amerikan otomobillerini çağrıştırıyor.Ön tasarımda bunun dışında klasik bir tasarım hakim. Radyatör ızgarasının üzerine kromajlı bir bantla birlikte konumlandırılan Chevrolet logosuysa ilgi çekiyor. Yandan görünümü Toyota Yaris'i andıran aracın arka kısmında köşeli bir tasarım hakim. Büyük bir çokgeni andıran stop grubunun tampona doğru uzanan bölümüoldukça şık durmuş. Kalos 3880 mm'lik boyuyla sınıfının iddialı modellerinden olan VW Polo (3897 mm) ve Ford Fiesta'dan (3917mm) kısa. Ancak Opel Corsa (3839 mm), Honda Jazz (3836 mm),Fiat Punto (3865 mm), Hyundai Getz (3810 mm), Peugeot 206'dan(3822 mm) uzun.


[IMG]http://i29.tinypic.com/n6cd9k.jpg[/IMG]


Kalite sınırda
Kalos'un iç mekanı Uzakdoğulu bir araç olduğu hissettiriyor.Orta konsolun büyük bölümünde kullanılan malzeme kalitesisınıfının standartlarını karşılayacak düzeyde. Fakat bardaklığınyerleştirildiği bölümdeki plastik çapaklarının bulunması işçiliğin çok da iyi olmadığını gösteriyor. Otomobilin orta konsolunun en üstüne dijital saat yerleştirilmiş. Dijital saatin çevresinde gösterge tablosunda görmeye alıştığımız uyarı ışıkları bulunuyor.Havalandırma ızgaralarıysa daha aşağıya konumlandırılmış.Ortadaysa müzik sistemi ve klima kumandaları bulunuyor. En alttaysa sırasıyla bardak koyma gözü, küllük ve çakmak bulunuyor.Ön konsolun çift renkli oluşu iç mekanın ferah olmasını sağlıyor.Kalos'un 220 litrelik bagaj hacmi rakiplerinden küçük. Ancak arka koltukların yatırılmasıyla hacmini yükseltmek mümkün.


[IMG]http://i30.tinypic.com/vuvdj.jpg[/IMG]


Gücü yeterli...
Kalos'un kaputunun altında General Motors tarafından geliştirilen1.4 litrelik E-tec bir motor kullanılıyor. Opel Corsa'da da kullanılan bu motor 6200 d/d'de 94 HP güç, 3400 d/d'de 130Nm tork üretiyor. Corsa'daki motorun maksimum gücüyse 90 HP'ydi.Kağıt üzerindeki rakamlara karşın etkileyici bir performans sunmayan Kalos, 0'dan 100 km/s hıza 12.1 saniyede erişti.Aracın son hızınıysa 180 km/s olarak ölçtük. Otomobilin makul performans sunmasının sebebi ekonomi amacıyla uzun seçilen vites oranları. Bu özellikler sollamalarda daha rahat hissediliyor.Sollama manevralarını güvenli tamamlamak için vites düşürmek şart. Testimiz süresince 100 km'de 7.6 litre kurşunsuz benzin tüketen Kalos, 45 litrelik deposuyla 592 km'lik menzile sahip.

Yana çok yatıyor
Kalos geniş iç mekanı ve Avrupalı çizgileriyle ilgi çekebilecek bir otomobil. Yumuşak süspansiyonun kullanıldığı araç hızlı virajlarda fazlasıyla yana yatıyor. Bu yana yatma tedirginlik yaratacak düzeyde olmasına karşın otomobilde ciddi anlamda herhangi bir yol tutuş problemi bulunmuyor. Ancak direksiyon sisteminin hassasiyeti çok zayıf. Yol durumu ile ilgili sürücüyü bilgilendirmiyor. Aracın bir diğer önemli sorunuysa frenler.Dozlama hissi zor olan frenler testimiz süresince pek güvenvermedi. 100 km/s hızla giderken yaptığımız ani frende Kalos'u 42 metrede durdurduk. Bu mesafe artık uzun sayılıyor.

Genel Değerlendirme
İçmekan: Geniş ve ferah
Görüş: Sürücü aynası çift açılı değil
İşçilik: Kusurlar var.
Performans: Makul
Tüketim: Menzili oldukça uzun
Yoltutuş: Fazlasıyla yana yatıyor
Frenler: Güven vermiyor
Süspansiyon: Darbe emişi başarılı
Yalıtım: Üst devirlerde motor sesi artıyor
Donanım: Rakipleriyle aynı
Fiyat: Rakiplerinden avantajlı
Sonuç: Kalos'un geniş iç mekanı ve uygun fiyatı en büyük avantajı. Fakat frenleri ve virajlarda yana yatıyor olması dikkat edilmesi gereken detaylar.

Alıntıdır.//Arabam.com

Yukari


.: 2009 - 2011 Tüm Hakları Saklıdır :.

Türkiye Chevrolet Külübü © Chevrolet'in tanıtımını yapıp, herhangi bir Kâr/Zarar amacı yoktur.İlgili bilgiler resmi Chevrolet Türkiye sitesi'nden alınmıştır.Yetkililer uyardığı taktirde ilgili içerik silinecektir.

.: Kulüp Editörü: BuRak DEMİRAL :.

fbml kodları