Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aveo LPG Yakıt Tüketim Verileri
Merhaba,

Aveo bölümümüzde böyle bir konunun eksik olduğunu fark ettim.

Kendi tüketimlerimi paylaşayım:

Aracım Aveo Sedan Otomatik 1.4 2008 Model(E-Tech II motor):
Ortalama hız: 40 KM (Şehir İçi)
Tüketim: 15,5 TL / 100 KM
LPG Fiyatı: 1.99 TL

Ortalama hız: 90 KM (Karma)
Tüketim: 13 TL / 100 KM

Ortalama Hız: 120 KM (Şehirler Arası - Otoban)
Tüketim: 11.5 TL / 100 KM

//Ek:İklim Yaz: Klima kapalı. Araçta 2 kişi, bagaj yarısı dolu. LPG bakımı yeni yapıldı.

Veriler, 100 KM verileridir.//
[Resim: fuaotw.jpg]
Bitti...
Hayatım değil, ömrüm değil, nefes almam değil biten.
Biten bir sondu.
Şimdi,yeni bir başlangıç başlar,
Biten eskide kalır...
Tecrübelerle bu sefer beyaz yerine yıllanmış bir kırmızı başlar...
Alıntı
bende yaptığım kontrolleri size aktarayım arkadaşlar;

aracım Aveo sedan 1.2 2009 model BRC LPG kiti entegreli

şehiriçi 142 km yolculukta 20.50 lira lpg harcamışım

buda kilometre başına 14,4 kuruş yakıyor demek. klima kapalı.

ölçümü nasıl yaptığıma gelirsek

depoyu full yapıp kilometreyi sıfırlıyorum 140 km sonra tekrar fullemeye çalıştığımda (aynı pompa ve aynı istasyonda) 18 liralık yakıttan fazlasını almadı depom

buda gösteriyorki yaşasın lpg ile yolculuk Smile
[Resim: imzaec.jpg]
Bul
Alıntı
Peki arkadaşlar otomatik vites 2010 model aveo sedanlar 100 kmde lgp ile ne kadar yakıyordur?
Bul
Alıntı

Alıntı:
#27174 erix: bende yaptığım kontrolleri size aktarayım arkadaşlar;

aracım Aveo sedan 1.2 2009 model BRC LPG kiti entegreli

şehiriçi 142 km yolculukta 20.50 lira lpg harcamışım

buda kilometre başına 14,4 kuruş yakıyor demek. klima kapalı.

ölçümü nasıl yaptığıma gelirsek

depoyu full yapıp kilometreyi sıfırlıyorum 140 km sonra tekrar fullemeye çalıştığımda (aynı pompa ve aynı istasyonda) 18 liralık yakıttan fazlasını almadı depom

buda gösteriyorki yaşasın lpg ile yolculuk Smile

Bende Aveo 1.2 Sedan aldım.Şu an benzinle kulllanıyorum.LPG taktırmayı düşünüyorum.Çekiş zaten düşük tüpte sıkıntı yaşarmıyım.Tavsiye edermisiniz.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#28241 Chan: Peki arkadaşlar otomatik vites 2010 model aveo sedanlar 100 kmde lgp ile ne kadar yakıyordur?

Benim ilk yazdığım veriler, Otomatik vites Aveo verileridir. Aracım otomatik vites...

Sevgili rmzntygr,

Yeni nasil sıralı sistem LPG aracın çekişini sizin hissettiğiniz oranda etkilemez. Sadece Dynoya alıp, aracın gücünü test ederseniz, kağıt üzerinde güç kaybı görürsünüz. Ama bu kayıp, sizin hissettiğiniz oranda olmaz.

Sevgiler...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
bende sizle yakıt konusunda paşlaşmak istedim aracım 2011 model aveo hacback km 800 civarıdayken uzun yolda ortalama benzinle 110 km hızla 210-215 civarında yaktı.yaklaşık 2300 km yaparak
Bul
Alıntı
Başka bir konuda da sordum bu soruyu gerçi ama tekrar yazıyorum.
Arkadaşlar ben de sıfır 1,4 Aveo Sedan aldım (maalesef daha teslim alamadım arabamı) LPG-Ruhsat işlemleri var. Benim size sormak istediğim arabayı teslim aldığımda ilk zamanlar benzinli olarak mı kullanmam daha iyi olur yoksa direk sıralı sistem LPG ile mi başlamalıyım...
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bul
Alıntı
Bununla ilgili LPG başlığında yazı vardı. Sıralı sistme LPG lerde, araç ilk çalıştığında zaten benzinle çalışır. Motor benzine doyduktan sonra (ısındıktan sonra) gaza geçer. Bu sebeple aracı benzinle kullanmanın bir amacı yoktur.

Sevgiler.
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
Burak hocam teşekkürler bilgiler için..
Herkes farklı şeyler söyler fakat en değerli olanları Chevrolet Kulübü\'nden gelen tavsiyelerdir. Smile
Bul
Alıntı

Alıntı:
#25540 Burak DEMİRAL: Merhaba,

Aveo bölümümüzde böyle bir konunun eksik olduğunu fark ettim.

Kendi tüketimlerimi paylaşayım:

Aracım Aveo Sedan Otomatik 1.4 2008 Model(E-Tech II motor):
Ortalama hız: 40 KM (Şehir İçi)
Tüketim: 15,5 TL / 100 KM

Ortalama hız: 90 KM (Karma)
Tüketim: 13 TL / 100 KM

Ortalama Hız: 120 KM (Şehirler Arası - Otoban)
Tüketim: 11.8 TL / 100 KM

//Ek:İklim Yaz: Klima kapalı. Araçta 2 kişi, bagaj yarısı dolu. LPG bakımı yeni yapıldı.

Veriler, 100 KM verileridir.//

bu msjda bi çelişki yok mu??? 120 ile gderken daha mı az yaktıı?
Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin.....
Bul
Alıntı
Parantez içinde yazdığıma bakarsanız otoban yazıyor...

Sizin aracınızda yol bilgisayarı olması lazım. Sabit hızda, 100-120 arası gittiğinizde hızı tutmak için gaza hafif basarsınız. Ve oradaki tüketimi görünce şaşkına uğrarsınız.

Cutoff teknolojisini duymuşsunuzdur. Aracın devir sayacı kaç olursa olsun rampalarda, eğimli yollarda, kısaca araç belli bir ivme kazanmışsa yakıt tüketimi 0\'a yakın olur.

Otobanda da bu böyledir. Siz 100 km ye çıkmışsınız ve araç 2.000 devir çevirmekte... Bu gösterge uzun süre böyle giderse, aracın ivmelenmesiyle, benzin tüketiminiz 0\'a yakın olacaktır. Ve siz böyle gideceksiniz.

Ancak, dur kalk yaparak, devamlı frenejı kullanıp gaz vererek, 120 Km ye çıkmanız halinde araç elbette çok yakacaktır. Otoban\'ın ekonomi yapmasındaki mantık budur. Sabit hızda, sabit devirde gider, aracın sistemi olan Cut off u kullanırsınız ve yakıt tüketiminiz azalır.

Ancak, cut off var diye, gaza basıp, deviri arttırıp, 150 km ye çıkarsanız, elbette yapacağınız ekonomi bozulur. Devir sayacı 3.000 i geçmemeli ve gaza hep az basmalısınız.

Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir...

Sevgiler.
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
hım anladım Burak hocam;aracımdaki yol bilgisayarı maalesef anlık yakıt tüketimini göstermiyor bildiğim kadarıyla. sadece kalan benzinle ne kadar km yapabileceğimi gösteriyor ama ona da güvenemem çünkü anlık kullanım değişikliğine bağlı olarak değişken oluyor
Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin.....
Bul
Alıntı
Aveo Sedan 1.2 s .29 litre LPG ile 330 km yol yaptım (Ankara şehir içi)
Ancak LPG de çekiş cok farkediyor.Yokuşta zorluyor.Çekiş problemi tek benim araçta mı var yoksa sizlerde de var mı?
Bul
Alıntı
LPG de çekiş azalması diye birşey hiç yaşamadım.

Zaten bunu hissetmiyorsunuz. Güç kaybı sadece Dynoya çıkıp, HP hesabı yaptığınızda çıkıyor ki buda 3-5 HP yi geçmiyor. Eğer benzine aldığınızda gerçekten bir fark varsa, LPG kaynaklı bir sorun var diyorum...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
rmzntygr\'ye cevap

2009 Aveo 1.2 sedan (LPG) kullanıyorum.
İlk aldığım günden bu güne kadar, araba benzindemi gidiyor, LPG\'de mi gidiyor hiç fark etmedim.Yani çekiş ile aracın benzinli veya LPG\'li olduğunun bence hiç alakası yok. (En azından benim aracımda bu böyle)
Araç 1.2 olduğu için sadece tam yüklü iken rampalarda düşüyor. Bu 1.2 olduğu için LPG\'li olduğu için değil.
Simit tankım var, Ankara şehir içinde ortalama 330 km (yazın) yol yapıyorum. Tabi ki kış şartlarında bu tüketim değişecektir.
NE KADAR BİLİRSEN BİL, SÖYLEDİKLERİN KARŞINDAKİNİN ANLAYABİLDİĞİ KADARDIR
Bul
Alıntı
arkadaşlar 2011 14 otomatik aldım 1 ay oldu benzinde şehir içi 45-50 kuruş yakıyor kafayı yiyeceğim o kdar para verdim aracı severk aldım ama ne bileyim Burak beyin değerleri harika.en çok kafama takılan lpg ve güvenlikne dersiniz lpg koydurayımmı 2000 tl istiyorlar 27000 e ***** oldu araç kasko filan nerdeyse cruze parası vermiş olacağım keşke cruze alsaydım
Bul
Alıntı
2.000 TL çok. BRC\'nin servislerine gidip fiyat almalısınız.

Bu arada benim yazdığım tüketimleri bende şimdi arar oldum. Çünkü LPG litrede, 2.34 TL oldu Sad

100 Km de kesinlikle ve kesinlikle 15 TL nin altına inemiyorum artık Sad
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
LPG fiyatı 2,07 TL. 308 km yol karşılığında 48 TL ye depo tekrar doldu. Buna göre tüketim km\'de 0,155 TL. Ancak, araç kış şartlarında geç ısındığı için ilk başlangıçta benzinde biraz fazla çalıştığını gözardı etmemek gerekir.
Bul
Alıntı
Bu yazdığınız değerler şehir içi mi yoksa şehir dışı mı?
LPG montaj ve bakımlarını nerede yapırıyorsunuz?

Alıntı:
#39186 Teko: LPG fiyatı 2,07 TL. 308 km yol karşılığında 48 TL ye depo tekrar doldu. Buna göre tüketim km\'de 0,155 TL. Ancak, araç kış şartlarında geç ısındığı için ilk başlangıçta benzinde biraz fazla çalıştığını gözardı etmemek gerekir.

Bul
Alıntı
Bu yazdığım değerler şehiriçi, ve eşim - oğlum benden daha çok kullanıyorlar. Depoyu ben doldurduğum için de acımadan kullanıyorlarBig Grin Hele oğlan daha acemi vites değiştirirken bile ara gazı yapıyor.
Bütün bunlara rağmen bu hafta sonu yine depoyu doldurdum; Ankara-Ayaş yolu Aslanlar petrol ofisi lpg fiyatı 2,07 TL
Yapılan Km 294,50 TL tutarı ise 42 TL buna göre km\'de 0,142 TL
Aracımı seviyorumSmile
Yıllık periyodik bakım haricinde aracıma hiçbir bakım yaptırmadım.
Ancak, havalar soğuk olduğu için benzinden LPG\'ye geçiş süresinin uzadığını ve bu arada benzin tüketiminin de arttığını göz önüne almak gerekir.
Bul
Alıntı
marhabalar ben aveo sedan se alalı 3 ay olmadı lpg taktırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz fiyat ne olur şimdiden teşekkürler.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#40065 Teko: Bu yazdığım değerler şehiriçi, ve eşim - oğlum benden daha çok kullanıyorlar. Depoyu ben doldurduğum için de acımadan kullanıyorlarBig Grin Hele oğlan daha acemi vites değiştirirken bile ara gazı yapıyor.
Bütün bunlara rağmen bu hafta sonu yine depoyu doldurdum; Ankara-Ayaş yolu Aslanlar petrol ofisi lpg fiyatı 2,07 TL
Yapılan Km 294,50 TL tutarı ise 42 TL buna göre km\'de 0,142 TL
Aracımı seviyorumSmile
Yıllık periyodik bakım haricinde aracıma hiçbir bakım yaptırmadım.
Ancak, havalar soğuk olduğu için benzinden LPG\'ye geçiş süresinin uzadığını ve bu arada benzin tüketiminin de arttığını göz önüne almak gerekir.

Tekin abi, oğlan hava atmak için vites değiştirirken ara gazı veriyor olmasın Big Grin

gerçekten tüketimi çok iyiymiş... ben son zamlardan sonra 17 kurusu bile goremez oldum ankarada Sad

[Resim: 9u3pxc.jpg]
[Resim: ilxibt.jpg]

[Resim: eu3674.jpg]
Bul
Alıntı

Alıntı:
#40139 şovalye: marhabalar ben aveo sedan se alalı 3 ay olmadı lpg taktırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz fiyat ne olur şimdiden teşekkürler.

anlaş*****ı olduğumuz izmir kavuklar servisi size yol gösterecektir.

ama kişisel kullanımları soruyorsanız bende BRC var ve cok memnunum.

[Resim: 9u3pxc.jpg]
[Resim: ilxibt.jpg]

[Resim: eu3674.jpg]
Bul
Alıntı
evet bencede sayın şovalye brc den şaşmayın ankarada 10 taksit 1500 tl 250 tl ise ruhsat işletmr tutuyor bu beşinci arabam 1 tanesi hariç hepsini brc taktırdım birtaneside lovato ***** cok kaliteli ama kücük silindirli motor ve beygir gücü düşük araçlarda kesinlikle brc takmanızı öneririm.
Bul
Alıntı
arkadaslar yazdığınız verileri dikkatlice okudum. lpg markalarınız söylersenız sevınırım .. bende lpg taktıracağım aracıma ama mesela atıkerle brc arasında cıddı fıyat farkı var. yanı eger bu fıyata degecekse brc takılır yok atıkerde aynı ıse atıker takalım. atıker kullanan ve memnun olmayan var mı?
Alıntı
Uzmanın sözleri:

Atiker ile BRC arasında, TELEFLEX ile BRC arasındaki fark kadar fark var demişti. Benim tavsiyem bölgenizde servis bakımından sizi üzmeyecek hangi marka varsa, onu taktırın...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı
Arkadaşlar, ben aldığım bayi ile görüştüm, LPG kampanyası varmış Aveo\'larda diye, 1.2 ler için geçerli, 1.4 ve 1.6 lara önermiyoruz, otomatik viteslilerede pek önermiyoruz dediler LPG\'li sistemleri.. Cruze u olan bir arkadaşım vardı, LPG ile Benzinli arasında geçiş yaparken sorunlar yaşıyorum demişti, Cruze\'larda 1.6 sanırım.. doğru olabilir, benden iletmesiSmile)
Bul
Alıntı
Arkadaşlar benim aracım da 2010 model Aveo Sedan 1.4 SE AT BRC LPGli şehir içi km de 200 bin yakıyor bana biraz yüksek gibi geldi sizce nasıl?
Bul
Alıntı
1.4 motorları Ecotech Opel Corsa motorlarıdır. OPEL motorları rodaj döneminde istenilen tüketim verilerini vermez!!!
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
Alıntı

Alıntı:
#40810 bay.a: arkadaslar yazdığınız verileri dikkatlice okudum. lpg markalarınız söylersenız sevınırım .. bende lpg taktıracağım aracıma ama mesela atıkerle brc arasında cıddı fıyat farkı var. yanı eger bu fıyata degecekse brc takılır yok atıkerde aynı ıse atıker takalım. atıker kullanan ve memnun olmayan var mı?

Cruze aracımda atiker kullanıyorum. Biraz performans kaybı yaşasam da genel görüşüm şimdilik olumlu. Ancak gelecek ne getirir bilemiyorum.. Smile Sonuçta 900 tl 10 taksitle işi bitirmiş oldum.

1.6 motor 124 beygirlik motor 2600 km de..

Şehir içi 50 tl lpg ile 213 km yol aldım.. Km de 0,234 tl ye denk geliyor..
Bul
Alıntı