Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
code 136 ve AT sanziman sorunu deneyimlerim.
sacit abi ile buluşmamıza giderken başımdan geçen bir olay...

aracım profilimde de görüldüğü gibi 2011 cruze ls at hb 1,6 124hp benzin + lpg. bu boşlukta gelen lpg 1000 bakımımı da aradan çıkarmak istedim taktırdığım yerde arkadaşlar bu işi hallettik ancak bunun için burda detaylarına girmek istemediğim (detaylara buradan ulaşabilirsiniz) bir sebepten dolayı arabadaki lpgyi bitirmek için 5000d/d üzerinde 30 km falan zorladım ve işlemleri tamamladıktan sonra yola çıktım.

izmit sanayiden sonra 120 km yol gitmem gerekiyordu ve sacit abi ile belirlediğimiz süreden geç bir saate kalmıştım. 120km/h hıza cc kurup yola devam ettim. yanılmıyorsam köprüye 10km falan kala araba bir kaç milisaniye falan bi tekledi ve esc lambası, araç arıza lambası ve park sensörü arıza lambası aynı anda yandı bilgi ekranında da code 136 yazıyordu. 1 mayıs servisler kapalı yardım alacak kimsem yok araba gidiyor ama sorun var belli ki bu sorunun ne yapacağını da kestiremiyorum. kenara çektim. kapatıp çalıştırdım aynı... hatta motor arıza lambası da yandı. baya bir yusuflayarak Allaha emanet bastım gaza vites değişmiyordu 4. ya d 5. viteste takılmıştı. (nasıl anladım: hani yüksek viteste kalktığınızda araba ivmelenmez ama kalkar yavaş yavaş hızlanır ya ki manuellerde gaza yüklendiğiniz için stop eder ama otomatik arabalarda hidrolik kavrama ve yakıt geri beslemsi sayesinde stop etmeden çok düşük ivmelerle hareket edersiniz.) dörtlüleri yaktım 80 km/h hızla sacit abiyi aradım aslında onunla ilgili birşey değil ama onun yanına gidiyorum gecikicem bilgi vereyim dedim ve telefonda konuyu paylaştım kendisine burada çok teşekkür ediyorum ilgilendi telefondan bana ihtiyacım olanları söyledi hatayı araştırdı ve köprüye kadar gelebildim ve TRAFİK *****... dursam biliyorum ki rampaları vs çıkamayacağım başıma bir iş gelecek. köprüyü geçince kenara çektim ve sacit abinin tavsiyesi ile arabayı bi 15-20 dk dinlendirdim ve bu arada sağına soluna baktım kaçak akıntı vs bişe var mı diye yoktu. ama arabayı bir daha çalıştırdığımda bütün lambaların söndüğünü sadece motor arıza lambasının yandığını farkettim. ve yola devam ettim.

sacit abi, obd den bağlanıp hatalara baktı resmi paylaşamıyorum ama bilgisini vereyim: P0634 powertrain, UI101 network, P0700 powertrain hatanın ikisi güç aktarım organlarında biri haberleşmede görünüyor. bu kodlara internetten bakacak olursak vites kutusunda yüksek sıcaklık gibi bir bilgiyi veriyor... yorumum: sanırım arabayı yüksek devirlerde fazla zorladım ve sanırım cc için seçtiğim hız bir eğimde 5. ve 6. vites geçiş eşik noktası idi. arızadan önce arka arkaya defalarca vites değiştirdiğini hatırlıyorum. 5 ile 6 arasında. sacit abi, yağın azalmış ya da bitmiş olabileceğini söylüyor. en kısa sürede kontrol ettireceğim. sağolsun sacit abi arıza bilgilerini de sildi ve 25 30 km yüzüme bakıp duran motor şekilli sarı yanan lambadan da kurtuldum. çok teşekkür ederim sacit abi. ilave bilgi motor arıza ışığının yanıyor olması (ki ben böyle adlandırıyorum ama şekli motora benzeyen sarı bir ışık) hafızada yaşamış olduğun bir arıza kaydı var anlamına da geliyormuş arıza devam etse ya da etmese...

not: bu olaydan sonra aracıma yazılım + pecochip attırdım ki (buradan deneyimlerime ulaşabilirsiniz). yaşadığım arıza ile ilgili eğer ben uygulamadan sonra bu arızayı yaşasaydım herkes gibi \"acaba pecochipten mi acaba yazılımdan mı\" diye düşüne bilir miydim? muhtemelen aklımın bi kenarından geçerdi. ama aldığım ders şu ki ilişkilendirirken bişeyleri iyi bilgiye sahip olmak gerekir ki ben yeterince bilgiye sahibim diye düşünüyorum ve sacit abinin bu konuda güvenilir olduğuna inanıyorum eğer ilişkisi olsaydı müdahale ederdi diye düşünüyorum ama yine de dikkat etmek lazım tabiki herkes ben değil ya da sacit abi... insanlara güvenirken belli bilgi birikimine sahip olmakta fayda var Wink

ilave not: sacit abiye herşey için teşerkkür ederim ilerleyen günlerdeki deneyimlerimi buradan paylaşacağım.

Edit:baslikta duzenleme,
Bul
Alıntı
konuyu keşke yazılım başlığı yada pecochip başlında paylaşsaydığınız okuyanlar için daha faydalı olurdu.
Bul
Alıntı
konu düzeltilmiştir...
Bul
Alıntı
Geçmiş olsun Abdullah Bey,
Bugüne kadar Cruze\'un otomatik şanzımanı ile ilgili yaşanan sorunların en ilginci diyebileceğim bir olay yaşamışsınız. Sacit\'in teşhisinin doğru olduğunu sanıyorum. Bir an önce servise gitmenizde fayda var, zira eksik yağ ile çalışan şanzıman parçaları çok kısa sürede aşınır ve başınıza dert olabilir. Bakım sonrası yapılanları da bizle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca aracı her zaman park ettiğiniz yerde yağ damlası izi var mı hiç baktınız mı? Kaputu açtığınızda herhangi bir yerde yağ ya da terleme izleri varmı?
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Alıntı
hahahaha , cok uzun süren yazımın ardından CTRL-C ile kopyalamıştım , boşa gitmedi hehehe...

Evet Abdullah bey ile tanışmak ve sohbet etmek güzeldi.

İzmitten İstanbula gelirken yeni aracı ile talihsizlik yaşadı. Neyseki engel teşkil edecek kalıcı bir durum değilmiş ki görüşebildik. Aracındaki ikazlar enteresandı hatta servise açıp sordum kendileri de bilmiyor CODE-136 yı Smile . Network hatası CANBUS iletişimi hatasını gösteriyor , motor beyni ile şanzıman beyni arasındaki iletişim kopukluğu garip şanzıman arızalarına sebep olabilir. Arızanın işlemden önce meydana çıkması büyük bir şans , yazılım konusunda şüphe oluşturabilirdi.

*AT şanzıman konusunda 3 konu biliyorum 5-6 ay once forum üyemiz Hayri arkadaşın başına gelmişti benzer bir durum araç viteste takılıyordu. Servise gittiğinde LPG den dolayı garantiye sokmak bir yana çözüm yönünde kafa bile patlatmadılar . Dışarda özel tamircide şanziman yağını değiştirerek çözdüğünü söylemiş ve aracını satmıştı.
*1 ay önce forumdan telefonumu almış bir arkadaş ikinci el aldığı aracındaki şanzıman arızasından dolayı aldığından beri 1 aydır aracının yattığını , servisin ilgilenmediğini , ciddi bir para istediğini soyleyip bildiğim bir şansızmancı olup olmadığını sordu. Taksimin altında bir şanzımancı ile konuştuğunu oraya gideceğini söylemişti. Sonra ses seda çıkmadı.
*yine forumdan tanıdığım onur diye bir arkadaşım code-136 sorunu yaşadığını servisin mazeret olarak Xenon tesisatını soylemişti. Ancak aynı ikaz AbdullaH arkadaşta oldu ancak araçta Xenon yok. Ayrıca devirli kullanımda aracın vitesi boşa attığını ve servisin LPG den dolayı garantiye sokulmadığını ve indirimli olarak 24bin liralardan 18binlira civarına şanzımanı değiştirebileceklerini söylemişler. Eğer doğruysa bu rakamlar çılgınca ve ilgili ve yetkililerin BECERİKSİZLİĞİ ve dolayısı ile müşterinin çaresiliğinden faydalarak terbiyesizlikleridir.

Bu yazdıklarımdan sonra ilgili ve yetkililer bana diş bileyecekler ama suç kendilerinde bu durumlara sebep oluyorlar.
Bul
Alıntı
E adamkarda biliyor mecburen yaptıracak arızayı,kafalarna göre fiyat cekiyorlar.18bin TL nedir ya.Yazık günah.Resmen hırsızlık.
Bul
Alıntı
Yazacaktım ama, artık yazmayayım, yuh diyorum başka birşey demiyorum. Sad(
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
Gerçekten yuh! artık...
Kantarın topuzu iyice kaçmış...
Bu ne ya? Bir şanzıman 24.000TL, Eeee, Cruze kaça? 38.000TL
Ne yani şanzıman hariç Cruze 14.000TL mi?

Gönder oğlum ordan bana 10 tane şanzımansız Cruze...:p
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Alıntı
Evet durum netlesti, gecen gun servise ugradigimda sordum, otomatik cruze sanzimani fiyati 25bin lira deniyor diye duydum dogru mu diye sordum , \"Evet o civarlarda \" yaniti aldim . Yani AT cruze alirken durup dusunmek lazim bir.
Ayrica sunu gordum, aracim gitmiyor diyen her marka-model arac sahibine, alismislar şu aptal pedal box zımbirtilarindan satiyorlar 500-600tl den. Ne o pedal ms.ni hizlandiyormus, guc katiyor mu guc? Ses yok, araci rampa ve yokusta rahatlatiyormu ? Ses yok. 500tl verip sizin rahatlayip hafiflediğiniz kesin Smile
Bul
Alıntı
pedalbox bencede tam bir saç*****. tek yapmanız gereken 500 tl vermeden gaza biraz daha basmanız Smile 500 tl verince pedalbox sizin yerinize biraz gaza basmış oluyor başka bir numarası yok zaten.....
Alıntı

Alıntı:
#113194 PATAKLAYAN: Gerçekten yuh! artık...
Kantarın topuzu iyice kaçmış...
Bu ne ya? Bir şanzıman 24.000TL, Eeee, Cruze kaça? 38.000TL
Ne yani şanzıman hariç Cruze 14.000TL mi?

Gönder oğlum ordan bana 10 tane şanzımansız Cruze...:p

O zaman bi cruze alalım.Şanzuman istemiyelim.Şanzumansız alalım 14bin TL ye Smile Dısarda çıkma şanzuman taktırıp 20bin TL ye cruze sahini oluruz Big Grin Nasıl :p
Bul
Alıntı
şanzıman arızalandığında değişecek değiliz ya. servisler tamir yapmasada dışarıda otomatik şanzıman tamiri yapan yerlerde en fazla birkaçbin tl ye tamir ettirebiliriz.
Bul
Alıntı
Arkadaşlar otomatik araç alıpta lpg taktırmayı düşünen arkadaşların garanti konusunda dikkatli olmaları lazım . Landirenzo yazılı olarak garanti veren tek firma bildiğim kadarıyla . Neden bunu söylüyorum ; araç otomatik olursa chevrolet genel merkezin tavrı çok net \" araç garantiden çıkar \" . Dolayısıyla şanzımanda oluşacak sorunda bahane lpg ye bulunacak ve çok sancılı bir durum ortaya çıkacak . Normal vites araçlarda çıkan sorunlar az çok belli , sübaplar felan..... fakat otomatikte her sorunu lpg \'ye bulacaklar ve genel merkez garanti kapsamında onay vermeyecektir. Sırf bu nedenle ototmatik cruze almaktan vazgeçtim desem yeridir. Bu nedenlerle ; yazılı garanti veren firmaları tercih etmekte fayda var ve bu garantiye şanzımanında eklenmesi önemlidir.

Bu haksızlığa karşı dava açma hakkı kullanılabilir ve şanzımanda oluşan zararın lpg den kaynaklanmadığı ispat edilirse dava kazanılır ama süre uzun ve can sıkıcı olur .
2011 cruze ls design edition & HYUNDA i30 CRDİ DİZEL OTOMATİK ELİTE ..
Bul
Alıntı
arkadaşlar otomatik şanzıman yagının degişim km si varmıdır araştırma yaptım ama çelişkiler var daha çok şanzımanın ömrü motor ömrü kadar oldugu yagının dayanıklı oldugu herhangi bir arıza sonucu sökülecegi zaman degişecegi yada motor rektefiye oldugu zamn degişecegi söyleniyor bu konuda bilgisi olan varmı bu arada atatürk sanayide otomatik şanzıman cılar var orada sorun yaşayan arkadaşlar sorunlarını servisin fiyatının altında hallettirebilirler
Bul
Alıntı
servis bakım kitabı sayfa 156 her şeyin bakım aralıkları var ama benmi görmüyorum şanzıman yagı degişimi yok
Bul
Alıntı
Serkan o hangi kılavuz? Bendekine göre sayfa 156\'da radyo ile ilgili bilgiler var.
Bendeki kılavuzun 236. sayfasında gerekli bilgi mevcut:
Otomatik Şanzıman Yağı normal koşullarda 150.000 km\'de bir, ağır koşullarda (İstanbul trafiği gibi) 75.000 km\'de bir filtresiyle birlikte değiştirilmesi gerekiyormuş. Her ne kadar kılavuzda böyle yazsa da Cruze Servis Manuel\'e göre Cruze\'un otomatik şanzımanında filtre bulunduğuna dair herhangi bir ifade bulunmamaktadır...
Bul
Alıntı
benim kullanım kitabı top 176 sayfa radio bilgileri sayfa 88 de niye ayrı 2 kitap var
Bul
Alıntı

Alıntı:
#113348 KANHAPI: benim kullanım kitabı top 176 sayfa radio bilgileri sayfa 88 de niye ayrı 2 kitap var

Serkan gerçekten de senin araçla benim araç aynı, ama kılavuz niye farklı.:dozingoff
Abi bu GM\'in işine akıl sır ermiyor...:O_o
Bul
Alıntı
aynen abi baksana kitap bile bir biriyle çelişiyor baksana herkesin yakıt oranları bile farklı arabaları bile farklı yapıyorlar
Bul
Alıntı
Arkadaşlar Sivas\'tan selamlar. Bu. sabah arabamı çalıştırdığımda gösterge panelinde code 136 yandı bu arıza kodunun ne olduğunu tam olarak bilen var mı? Arabam da daha önce böyle bir arıza kodu vermedi verdiysede ben dikkat etmedim. Sabah bir kere verdi sonra defalarca kontağı açıp kapatmama rağmen normaldi. Arabam tüplü ve manuel vites. Sizden ricam bu arıza kodunun tam anlamıyla ne olduğunu belirtmeniz.
Bul
Alıntı
Barış Bey, bu arıza kodu ile ilgili yegane başlık budur. Bu başlığın tamamını okuduysanız var olan bilgilerin ve önerilerin tamamına ulaşmışsınız demektir. Artık ne yapacağınıza kendiniz karar vermelisiniz...
Bul
Alıntı
codE 136 nın anlamını servis dahi bilmiyor Smile
İyi uykular türkiye Smile
Bul
Alıntı
Suavi bey ve Sacit bey güzel söylemişsiniz ama ben herhangi bir şeybu başlıktan öğrenemedim.Diğer forumda bu arıza lambaı için park sensöründe arıza nedeniyle verildiği söylenmiş. Yarın bi servise uğramayı düşünüyordum ama Sacit beyin yazısını okuyunca yandı keten helva diyorum başkada bir şey diyemiyorum Sad
Bul
Alıntı
code 136 park sensörü arızası. kullanma kılavuzu 88 sayfada da var. aşağıdaki sayfadan kılavuzunu indirip arıza kodlarına bakabilirsiz. http://www.chevrolet.com.tr/pdf/manuals/...2_2013.pdf
Bul
Alıntı
Teşekkür ederim.Çok sağolun Engim bey.
Bul
Alıntı
Yeni proejem için ODAKtan parça almaya gittiğimde bülent beyle muhabbet ediyorduk . Bir arkadaşımızın otomatik şansıman arızası olduğunu söyledi , tam tespit yapılamamış , iki ihtimal varmış birinin ***** 3bin lira , diğeri 21bin lira...Araç garanti kapsamında değildi , şanzıman arızası piyasada yapılmak uzere servisten alındı. Neyseki araçta orijinal yazılım mevcuttu , yoksa arıza yazılım ile ilişkilendirilebilirdi...
Projemin fotoğraflarını bu hafta içinde paylaşacağım.
Bul
Alıntı
Sacit Abi , nedir bu yeni proje acaba !!!! . Donanımla ilgilimi yoksa yazılımla ilgilimi bu çalışma ?
2011 cruze ls design edition & HYUNDA i30 CRDİ DİZEL OTOMATİK ELİTE ..
Bul
Alıntı
donanim ile alakalı basit bir değişiklik. Birkaç gunumu alacak burada paylaşacağım.

Bu arada code 136 park sensorleri ile alakalı bir hata imiş sanırım...
Bul
Alıntı
ekranda yazan kod 36 park sensörü ile alakalı hata.
Benim aracımda yanmıştı. aracı geri viteste bırakırda o şekilde çalıştırırsanız arada yazıyor hata olarak kalmıyor sadece uyarı olarak görünüyor.
1996model Ford *** CLX-2006-2008
2006model Honda CBR600F(Racing)-2008-2010
2001model Volkswagen Bora Comfortline-2009-2011
2012model CHEVROLET CRUZE LT+ - 2012-
[img]http://img713.imag
Bul
Alıntı
sacit abi benim durumumu hatırlarsın ki code136 yanmıştı hataya ait diagnostic codları yukarıda yazıyor. bu codelar yağın ısınması ile ilgili... belki code 136 belirli bir hata kapsamına göre codelanmıştır... bilemedim. bu arada yeni projeni sabırsızlıkla bekliyorum yaratıcılığına güveniyor dikkatle takip ediyorum saygılar...
Bul
Alıntı