Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOTOR ARIZA LAMBASI
captiva motor arıza lambası Yetkili servis bişey yok diyerek söndürüyor 200 km sonra tekrar yanıyor bilgisi olan arkadaşlar varmı
Bul
herhangi bir belirti vs. var mı? cihazı olan başka bayi ustalara gittiniz mi?
Bul
Bayinin biri enjektörlerin ömrünü taamamlamış olduğunu değiştirirseniz arıza lambasının söneceğini söyledi 2400 tl enjektör 150 tl işcilik ve yağ değişimi yapıldı makineye bağlanıp reset atıldı ışık söndü 200 km sonra ışık tekrar yandı ve sönmiyor araçta harhangş bşr performans düşüklüğü yok hiç bir sıkıntı yok ama o arıza lambası can sıkıyor bayilerinde bişey olmaz değişi sinir ediyor bu ışığı keyif için koymadılar ya mutlaka bişey var
Bul
nickinizin plakanız olduğunu varsayara bilecikte olduğunuzu düşünüyorum eskişehir alpataya gittiniz mi? onlar bunu dediyse eskişehir oto saniyinde manasın sırasında özcan oto var oraya gidip bilgisayara bağlatın ben orayı kullanıyorum
Bul
2 tane yetkili servisine gittim sonuç yok 2 de özel serisi gittim kapsamlı son gittiğim özel servis referans aracılığı ile gittim bana sorunuma hitaben inceleme sonucunda aracımın turbosunu ve yakıt pompasını temezlendiğinde sorunun çözüleceğini söyledi ben onay vermedim çünkü turbo ve mozot pompasının temiizlendiğini hiç duymadım bilgisi olan varmı acaba
Bul
ben temizlettim 300 lira gibi bir masrafı olmuştu yetkili servise kalsa turboyu değiştirecekti 5000lira gibi bir fiyat çıkarmıştı
Bul
Serviste diyagnoza bağlandığınızda aracın neresinde ne olduğunu ve arıza lambasının yanmasından mütevellit alınan loglarda arızanın kaynağı net olarak öğrenilebilmektedir. Aracınızda muhtemelen bir\'den fazla sorun var ve her bir servis farklı bir soruna odaklanmış. Önerim, ciddi bir servise giderek tüm sorunlarınızın teker teker ele alınmasını sağlamanızdır. Cem Bey\'in dediği gibi turbolar temizlenebilmektedir. Elbette ki parça değişiminden önce temizleme yoluna gitmek en ekonomik çözümdür.
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
sa. cem bey eskişehir özcan oto ya gidicem adres telefon bilgileri varmı sizde
Bul
adres telefon yok ben orayı kullandığım için orayı tavsiye ettim otosayinde manas\'ın sırasında aşşağı inerken
Bul
cem bey bugün oradaydım zor buldum neyse selamnızı söyledim derdimi anlattım bilgisayara bağladılar sorunun hatanın partikül filtresi olduğunu söyledi tehlikeli bir sorunun olmadığını söylesi hatayı sildi ben ustaya bundandaha önce de sildirdim ama 200 km sonra yine yandığını söyledim bana tekrar yanarsa 3 gün sonra geri gel dedi gönderdi bileciğe vardım ışık yandıben şimdi ne yapayım Smile
Bul
eskişehir yolunda 110 sabitle 5,8 ile 6,5i gördüm ilk defa enjektörler deşiştiktem sonra sanki mozot fiyatları yarı yarıya düştü Smile
Bul
o büyük ihtimalle bir kaç nedenden yanıyordur ondan silip yollamıştır banada aynı olmuştu eski kayıtları silip tekrar yanmasını bekliyor fren teli hatasından ve turbo selonoid valfi gözüküyordu bende silinmeden önce sildi yanınca gel dedi gittim bu sefer sadece selonid valfi gözüküyordu turboyu temizledik ve bir daha yanmadı bende sizede aynı şekilde olmuştur
Bul
Cihan Bey, ustanın dediğine uymanızda fayda var. Yani lamba henüz yanmışken sorunların çözülmesi için ilk hamlenin yapılmasını sağlayın. Bu arada, partikül filtresi ile ilgili, araç sürücüsü olarak sizin de yapmanız gereken bir işlem bulunmaktadır ve aracınızın kitapçığında ne yapmanız gerektiği yazmaktadır. Zahmet edip okursanız öğrenirsiniz.
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
yarın tekrar özcan oto dayım inşallah çözer problemi (eskişehir i de özlemiştim zaten )
Bul
Giderken ipucunu verdiğim uygulamayı yapmayı ihmal etmeyiniz.8)
Bul
valla okuya okuya bi hal oldum püf noktayı yakalayamadım bi kopya versen abi Big Grin
Bul
İpucu partikül filtresinin temizlenmesi idi.8)
Partikül filtresinin nasıl temizleneceği kullanım kılavuzunda yazmaktadır. Oradan bakarak net şeklini öğreniniz ve yolda harfiyen uygulayınız.

Kısaca tarif etmem gerekirse: En az 20 dakika boyunca araç yüksek devirde kullanılır. Bu süre zarfında araç 50-60 Km hızın altına düşmemelidir. Eğer devir düşerse işleme baştan başlamak gerekir. Yüksek devirlere çıkarak bol bol aracı kompresöre de bindirmek gerekir. Ancak bu kompresöre bindirme sonunda aracın hızının ve devrinin yukarıda belirtilenlerden daha aşağı düşmemesine dikkat edilmelidir. Bu temizlik işlemi için en uygun ortam otobanlardır.Smile
Bul
Arkadaşlar bugün eskişehire giderken 3 vites manuel 110 da gittim cem bey in tafsiye ettiği özcan otoya bilgisayar bağlandı hata partikül filtresi silinde elimden gelen bukadar dedi ustam vedalaştık yola çıktım 30 cu km de tekrar ışık yandı motor arıza bikaç yere telefon ettim eskihir alpata servis müdürü ile referans aracılığı ile irtibata geçtim alpataya geri döndüm durumumu anlattım odasında oturduk çay kahve içtik captiva uzmanları ustaları uzmanlarını çağardı aracı inceleyin dedi 1 saat boyunca araç incelendi test sürüşlerine çıktı ve ustalar servis müdürünün odasına gelerek bana durumu anlattı sonuç partikül filtresi hatası temizlemeyi tamamlayamıyor yada tamamlanmadan ben aracı stop ediyorum öle dediler ve uğurladılar yola çıktım bozüyük e varmadan tekrar ışık yandı bence partikül filtresi tıkalı?
Bul
partükül filtre temizliği nerede nasıl yaptırılır
Bul
geçmiş olsun normalde aracın temizliği yapması gerek bozüyük eskişhir yolununda, servis kitapçığında yazan talimatlar için yeterli bir yol aracınızın temizleyememesi garip geldi bana. carbonclean denilen bir olay var bilmiyorum filtreyi temizler mi onu bir araştırın isterseniz
Bul

Alıntı:
#119927 11sf999: partükül filtre temizliği nerede nasıl yaptırılır

:O_o
Cihan Bey, partikül filtre temizliği ile ilgili her şeyi söylemişim. Daha başka neyi öğrenmek istiyorsunuz anlamadım ki? İşlemi kitapçığınızda yazan biçimiyle ya da benim tarifime göre yaptıysanız işlem tamamdır. Yok yapamadıysanız ne diyeyim tekrar deneyin. Ha, her şeyi dört dörtlük yaptım diyebiliyorsanız buyurun yeni bir partikül filtresi alın. Durum bundan ibaret.
Bul
ve mutlu son carbon celeon firmasının bozüyükte bulununan özkan otomativ e rendevu aldım gittim partikül filtresi temizliği yapıldı 4 saat temiizleme işlemi sürdü 2 saat de deneme ve test sürüşü yapıldı filtre öyle bir tıkanmışki firma bile şaşırdı özel ilaçlarla temizlendi araç çok rahatladı herşeyi ile 100 km hızla 4,2 yakıt tüketimini gördüm şu biir gerçekki ne ana firma ne yetkili servis iişini bilen usta
Bul
Gerçekten mutlu son olmuş. Haydi hayırlısı. Artık güle güle kullanın aracınızı ve zaman zaman kendi kendinize temizlik işlemini de yapmayı ihmal etmeyin. Geri bildirim için de teşekkürler.Smile
Bul
***** partikül filtresiyle ilgili çok bir bilgi sahibi değiliz(değilim) genelde oluşan hata çok tıkanması ısı problemi ilk defa duyuyorum aracı 50kmnin üstünde bir hızla sabit bir şekilde yaklaşık 20dk yarım saat sürmeyi deneyinaklıma gelen en mantıklı cevap araç motorunun filtreyi temizlemek için yeterli ısıya ulaşamadığı oluyor bunada en mantıkılı sebep çok kısa mesafe kullanım yapılması gibi geliyor
Bul

Alıntı:
#120841 narine: merhaba dün araçla giderken şehir içinde birden motor arıza lambası yandı önce ne olduğunu anlayamadım motoru stop ettim netten biraz araştırma yaptım partikül filtresiyle ilgili sorun olabileceği kanısına vararak aracı tekrar çalıştırıp 2. viteste yaklaşık 25 km 3500 devirde yol gittim fakat sönmedi daha sonra bosh servisine gittim pazar olması sebebiyle usta yoktu fakat cihaza bir arkadaş bağladı aracı dizel partikül filtresi ısısı çok düşük diye bi uyarı aldığını gördüm sonra arkadaş hatayı sildi kafama takıldı mesele konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor önemli bir durummu ?

Buraya sorununuzu yazdığınıza göre yukarıdaki yazıları da okumuş olmalısınız. Eee?
Bul
1. sebebi yakıt yetkili veya özel servislerde hatayı sildiriyorsunuz tekrarlarsa 2. sebebi partikül fitresi tıkalı temizleme işi yapan yetkili servis veya özel servislerde temizetiyorsunuz sorununuz çözülecektir benim sorunum çözüldü bu şekildi
Bul
Merhaba,
öncelikli olarak captivalarda partikül filtresi ne kadar sürede tıkalı uyarısı veriyor?
benim aracımda yaklaşık her 300 km de motor arıza lambası yanıyor hataya bakmaya gittiğimde partikül filtresi üzerinde bulunan oksijen sensöründen kaynaklandığını görüyorum hatayı sildirdikten hemen sonra partikül filtre ikaz ışığı yanıyor 20 dak. uzun bir yolda 2500 devirlerde sürüş yaptığımda ikaz ışığı sönüyor. Motor arıza lambası da ikinci bir partikül filtre ikaz ışığı yanıncaya kadar yanmıyor. Sensor çok ucuz değil sensörü değiştirmem gerekiyormu?partikül filtresi tıkandığında öncesinde sensöre bağlı motor arıza lambasının yanması normalmi? Bu arada partikül filtresi 300 km önce özel bir servis tarafından sökülerek temizlenmişti.
Bul
emin bey genel sürüşünüz yoğun trafik ve dur kalksa tıkanma 300km\'de de olabilir ben arada bir bozüyük kütahya bursa gittiğim için tıkanma yaşamıyorum Big Grin arada bir uzun yol yüksek devir istiyor bu araç sensör sorunu yaşamadığım için bir şey diyemeyeceğim
Bul
Cevabınız için teşekkür ederim benim sensörde bir arz var anlaşılan sensörün değişmesi gerekiyor fakat anlamadığım sensör arızalı ise neden sürekli arza lambası yakmıyor.
Bul

Alıntı:
#122350 narine: Cevabınız için teşekkür ederim benim sensörde bir arz var anlaşılan sensörün değişmesi gerekiyor fakat anlamadığım sensör arızalı ise neden sürekli arza lambası yakmıyor.

koblo sorunu olabilir yada konektör sorunu
Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sabah yanan MOTOR ARIZA ISIGI mrt1968avc@gmail.com 0 94 09-11-2021, Saat: 20:35
Son Yorum: mrt1968avc@gmail.com
  Motor Harareti ACİL............ ozgur_ruh 54 31,919 12-09-2021, Saat: 09:55
Son Yorum: okanms
  DPF sonrası motor soğukken fan çalışması b_ekinci@hotmail.com 1 602 22-01-2021, Saat: 12:49
Son Yorum: samet_baba
Exclamation Captiva Arıza (Yardım İstiyorum) DvrnSydn 0 603 16-01-2021, Saat: 18:13
Son Yorum: DvrnSydn
  ESP İKAZ LAMBASI LÜTFEN YARDIM bayburtlu 12 6,559 24-08-2020, Saat: 18:32
Son Yorum: brkzkn

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi