Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
vites geçişindeki vuruntu sesi
arkadaşlar merhabalar iyi forumlar,
aracım 2011 cruze ls otomatik. aracım ilk çalıştırma sonrası hareketinde 2. vitesten 3.vitese geçerken sadece bir kereye mahsus vuruntu gibi bir ses geliyor. sonra durup kalksamda aynı vuruntuyu yapmıyor, yani aslında sadece motor soğukken yapıyor desem yeridir. aracı yeni aldım, yetkili serviste makineye bağlattım ama herhangi bir arıza olmadığını söylediler. ***** biz türk milletine otomatik vites konusunda korku aşılandığından şanzımanla alakalı bir problemdir diye korkuyoruz. acaba aynı problemi yaşayan arkadaş oldu mu daha önce, normal mi diye soracağım ama hiçte normal bir durum gibi değil? ne yapmam lazım, şanzıman yağını da değiştirdik ama kesilmedi ses? yardımlarınız ve tecrübeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bul
şanzıman yağını değiştirin ama net çözüm olur mu bilmiyorum suavi abi net yorum yapar.
Bul
o dediğiniz ses 20 km hızı geçince gelir ve sadece kontağa ilk basıldıktan sonra ilk kalkışta gelir. Daha sonraki kalkışlarda o ses kesinlikle gelmez. aracın altından gelen hırtt diye bir ses Smile o ABS-ESP sistemiyle alakalıdır. Herşey normal Saygılar...
Bul
Mehmet bey, inanın içime öyle bir su serptinizki anlatamam. sonsuz teşekkürler. iyi forumlar
Bul
Rica eder. Saygılar...
Bul
Mehmet bey sizi yanlis bilgilendirmis o ses ve olan ***** bir problemin oldugunu soylemektedir ben yasadim o sorunu ?

Eger aklinizda bir sorucak sorunuz varsa yardimci olurum ozelden tel birakin arayim sizi
Bul
kadir kardeş istersen nete de yaz cruze 20 km hızı geçince gelen ses ve ilk kalkıştaki ses diye. Bu ses ben aracı 0 km aldığımdan beridir geliyor. Aracım 50 bin km de ve hiç sorunla da karşılaşmadım. Abdullah bey sadedce ilk kalkışta 1 kez geliyor diyor. Daha sonraki kalkışlarda gelmiyor diyor. . İnsanları yanlış bilgilendirdiğim falanda yok. Bu ses benim bahsettiğim ses. Asıl yanlış bilgilendirmeye sebep olan sizsiniz. Size tavsiyem kulüpteki konuları baştan aşağı okumanızdır. Ayrıca bu ses manuel cruzelerden de gelmektedir.
Kulüptede bununla ilgili konular vardır. İşte size ispat likler .
http://www.chevroletkulubu.org/forums.ph...sts&q=5963
http://www.chevroletkulubu.org/forums.ph...sts&q=3420
Abdullah bey sizde yukarıdaki linkte yazılanları okuduktan sonra sesin normal olduğunu anlayacaksınız. saygılar...
Bul
Abdullah Bey Kulübümüze hoş geldiniz.
Sorununuzla alakalı olarak hem Mehmet Bey\'in hem de Kadir Bey\'in söyledikleri şeyler doğrudur. Ancak her iki bilgi de farklı seslere aittir. Siz o sesi net olarak belirlemedikçe sorununuza çare bulamazsınız. Aracınızı akşamdan yokuş aşağı bir yere park edin. Sabah aracınızı çalıştırıp hafif bir kalkış yapıp vitesi boşa atınız. Daha sonra hafifçe frene basınız ama aracı durdurmayınız. En fazla 150 metre içinde aracınızın alt tarafından tırrrrıt diye bir ses gelecektir. Bu ses Mehmet Bey\'in dediği aracın ABS sistemini kontrol sesidir ve normaldir. Lakin dediğiniz ses bu sesle alakası olmayan bir ses ve sadece dediğiniz gibi 2 den 3 e atarken geliyorsa o zaman Kadir arkadaşımızın dediği sorunun varlığına işaret eder ki konu uzundur ve Kulüpte arama yaparsanız ilgili başlığı bulabilirsiniz. Kolay gelsin.
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Yukarda konuyu acan arkadaşın sorunu çok farklı

2.vitesden 3.vitese geçerken yapıyor . bahsedilen olay konusunda profesyonel bilgilere sahip oldum neyazıkki kendi aracım yüzünden Smile
Bul
Ya Kadir Kardeş yazmışız işte, daha ne? Abdullah Bey\'in yazdığını hepimiz okuduk gördük. Neyin ne olduğu netleşsin diye prova örneği bile verdik. Eee? Kimse müneccim de değil. Hele bir netleşsin Abdullah Bey. Tamam belki de senin dediğin gibidir. Zaten demişim... Bu iş beni yıpratıyoooooooor...
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
arkadaşlar öncelikle bu denli ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. haftasonu foruma takılamadım. mehmet beyin iletisinden sonra içim rahatlamıştı ama şimdi yine karıştı. Wink her neyse şimdi ben özellikle manuel vites gibi 2 den 3 e geçerken dedim ama araç otomatik olduğundan yanıltmış olmayayım. en son mehmet beyden o iletiyi de alınca sese özellikle kulak vermiyordum ama tekrar bi deneme yapayım, kadir beyle de bi irtibata geçmemde fayda var herhalde. son olarak şunu da söyleyeyim, birçok cruze kullanıcısı aynı sesle karşı karşıya kaldığına göre de aslında önemli de olmayabilir. neyse yinede deneme yapar yine yazarım. fakat suavi abi senin dediğin şekilde bir deneme yapmam biraz zor gibi. çünkü evin olduğu yer komple düz bir yer. bir şekilde deneriz artık.
Bul
suavi abi senin dediğin deneme olayını yapamayacağım için şu şekilde deneme yaptım.
aracı çalıştırdım, otomatik moddan manuele geçtim. 1.vitesten yukarı çıkmadım, takriben 100-150 metre sonra 20-25 km hızı geçtikten sonra o sesten yine yaptı. demekki bendeki ses mehmet beyin tarif ettiği sesten. belli bir süre gittikten sonra o sistem devreye girdiğinden yaptı. yani umarım benim yaptığım deneme sizin tarif ettiğiniz şekilde olmasada özünde aynı Wink umarım öyledir yani Wink
Bul
Arkadaşlar merhaba; benzer bir problemim var.aracım 2011 model otomatik cruze. yaşadığım problem araç 2. vitese geçerken vuruntu yapıyor resmen küt diye ses geliyor.Diğer vites geçişlerinde hiç bir problem yok.Şanzıman yağı dğişti ancak problem devam ediyor. Hafif kalkışlarda prblem hemen yapıyor rampa çıkarken ise tam bir felaket ancak arabayı gaz pedalına yüklenirseniz bu problemi yapmıyor ve direk ivmeleniyor sanki bu arabada hiç bir problem yok gibi sabahları araba soğukken problem daha fazla.Adapazarında yetkili servis ve bir kaç şanzımancıya gösterdim. yetkili servis şanzıman beyin değişimi diyor 6000 TL masraf. Diğer şanzımancılar ise valf grubunda onarım ile çözülebileceğini söylüyorlar.Tek valf değişimi veya komple set değişimi olabilir.Bir ustada yetkili serviste yazılım güncellemesi yaptırmamı tavsiye etti.Yetkili servis ise bunun gereksiz olduğunu şanzıman beyni değişimi yapılması gerektiğini söyledi.Ayrıca yazılım güncellemesi sırasında işlemin yarıda kalabileceği ve yürüyen arabanında komple kilitlenebileceğini direk beyin değişimine gidebileceğini söyledi.Ama istersem yazılım yüklüyebileceklerini söylediler.Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Bul
Arkadaşlar bir kaç bilgi daha ekliyorum problemle ilgili.Şanzıman yağı dğişti ancak problem devam ediyor. Hafif kalkışlarda prblem hemen yapıyor rampa çıkarken ise tam bir felaket ancak arabayı gaz pedalına yüklenirseniz bu problemi yapmıyor ve direk ivmeleniyor sanki bu arabada hiç bir problem yok gibi sabahları araba soğukken problem daha fazla.
Bul
Şanziman sogukken daha cok olur
Bul
Benim aracta da 2. Vitesten 3 e gecerken vuruntu yapıyor. Selenoid valflerinin değişiminden sonra gecer dediler, yarın değiştirecem, bakalım.
Bul
(11-12-2015, Saat: 21:57)Dursuntoya yazdı: Benim aracta da 2. Vitesten 3 e gecerken vuruntu yapıyor. Selenoid valflerinin değişiminden sonra gecer dediler, yarın değiştirecem, bakalım.

değişimden sonra detayları paylaşırsanız herkes istifade edebilir
teşekkürler
Bul
valfler bozuk değilse turuncu filtrelerini kırdırıp temizletip takın, boşuna değiştirmeyin..
Bul
(22-04-2014, Saat: 18:47)mehmet55 yazdı: o dediğiniz ses 20 km hızı geçince gelir ve sadece kontağa ilk basıldıktan sonra ilk kalkışta gelir. Daha sonraki kalkışlarda o ses kesinlikle  gelmez. aracın altından gelen  hırtt diye bir ses Smile o ABS-ESP sistemiyle alakalıdır.  Herşey normal Saygılar...

Allah razı olsun sırf bu ses yüzünden sanayiye gitcektim oh rahatladım şimdi.
Bul
Öncelikle aracı iyi tanımaya çalışmak gerekmektedir. Aracınızda eskiden olmayan ya da normal olmayan bir ses varsa bu bir probleme işaret edebilir. Yukarıda Suavi Bey'in(Pataklayan) bahsettiği gibi araçtan gelen bu sesin ne şekilde ve hangi hallerde geldiğini iyi kestirmek ve buna göre yorum yapmak gerekiyor. Burada bu ses vitesin 2 den 3e geçmesi halinde geliyorsa bu şanzuman problemine işaret edeceği gibi, araç hareket ettiği zaman belirli bir süre içinde rasgele bir zamanda geliyorsa başka bir probleme ve/veya olağan bir duruma da işaret ediyor olabilir. Benim aracımda sabahları duyduğum ve 1 kereye mahsus gerçekleşen 2 adet ses var. Birisi Double Din cihazımdaki Cd sürücüsünün optik gözünün hareket ettiği ses ve bir de pedal bölgesinden gelen WestingHouse yani servo fren sesi. Araçla ilerlemeye başlayınca herhangi başka hiçbir ses gelmemektedir. Bunu söylememin sebebi ses hakkında burada farklı farklı yorumlara ve kafa karışmasına sebebiyet verebileceği ihtimalidir. Bu konuda iyi bir ustadan bu konu hakkında yerinde aracı inceleterek bilgi almak ve çözüm üretmek daha doğru olacaktır.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
yaaa arkadaşlar alakam olmayan konulara da bakıyorum okuyorum güzel şeyler anlatılıyor da. mesela ''valfler bozuk değilse turuncu filtrelerini kırdırıp temizletip takın, boşuna değiştirmeyin..'' diyen arkadaşlara sesleniyorum. nerede bu ustalar çok merak ediyorum. Egr valfini temizletmem lazım haftalardır doğru düzgün bir usta bulamıyorum. Yetkili servis yenisi ile değiştiririm temizlemem diyor 1000 TL ye yakın para istiyor. 100 TL ye temizleyecek usta buluyorum adatasyonu yapamam makinem yok diyor. adaptasyonu yapacak usta buluyorum 250-300 TL istiyor(Muadil parça değişim fiyatına). Ne olur istanbul avrupa yakasında özellikle kocasinan sanayi de olabilir iyi dürüst bir usta varsa önerin
Bul
GM - MDI cihazı olan bir servis ancak yapabilir adaptasyonu , EGR iptali yapabilirdiniz yazılım yukleterek , en kolayı ve ucuzu..
Bul
(07-03-2016, Saat: 11:03)samet_baba yazdı: GM - MDI cihazı olan bir servis ancak yapabilir adaptasyonu , EGR iptali yapabilirdiniz yazılım yukleterek , en kolayı ve ucuzu..

Sacit hocam merhabalar

yetkili servise iptal edin desek yaparlar mı? ve iptal ettiğimizde hayırlı bir iş mi yapmış oluruz

saygılar
Bul
Hayır EGR iptalini işi bilen bir chipçi Smile yapabilir .
Bu arada Cruze araclarda EGR valfi yok , sanırım onceki model lacetti kalos vb araclarda mevcut.
Bul
(22-04-2014, Saat: 16:36)avez14 yazdı: arkadaşlar merhabalar iyi forumlar,
aracım 2011 cruze ls otomatik. aracım ilk çalıştırma sonrası hareketinde 2. vitesten 3.vitese geçerken sadece bir kereye mahsus vuruntu gibi bir ses geliyor. sonra durup kalksamda aynı vuruntuyu yapmıyor, yani aslında sadece motor soğukken yapıyor desem yeridir. aracı yeni aldım, yetkili serviste makineye bağlattım ama herhangi bir arıza olmadığını söylediler. ***** biz türk milletine otomatik vites konusunda korku aşılandığından şanzımanla alakalı bir problemdir diye korkuyoruz. acaba aynı problemi yaşayan arkadaş oldu mu daha önce, normal mi diye soracağım ama hiçte normal bir durum gibi değil? ne yapmam lazım, şanzıman yağını da değiştirdik ama kesilmedi ses? yardımlarınız ve tecrübeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar aynı sorun 2010 model otomatik aracımda var, çözümü bilen var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim
Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Sabahları çıkan çatırtı sesi Sinand. 3 310 19-09-2021, Saat: 21:34
Son Yorum: Jonathan
  Cruze Yolda Giderken Teyp Sesi Kısılıyor ve Açılmıyor mtmtkc 2 382 09-08-2021, Saat: 22:56
Son Yorum: mtmtkc
  Cruze Otomatik Vites sorunları daos009 360 155,666 14-07-2021, Saat: 23:18
Son Yorum: burakugur
  2011 CRUZE OTOMATİK ŞANZIMAN PROBLEMİ 2 .VİTESE GEÇERKEN VURUNTU muhammet_54 30 11,859 20-05-2021, Saat: 21:05
Son Yorum: Eternalsun
Wink Cruze 1.6 LS Benzin LPG Otomatik Vuruntu ve Vites Geçiş sorunu sonmeztandogar 1 597 16-02-2021, Saat: 12:54
Son Yorum: samet_baba

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi