Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.25/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze - LPG Sistemleri Kullanıcı Yorumları ve Faydalı Bilgiler
Başlığı yeniden düzenleme ihtiyacı hissettim.

Bazı faydalı bilgiler verelim.

1. LPG ye geçiş sıcaklığı en az 50 derece olmalı , yoksa stop etme , gaza geçince tutukluk vs bircok birtakım sorunlarla karşılaşmanız muhtemel,
neden , niçin diye sormayın lütfen. Ayrıca gazcılar mantıksız ve saçma sapan bir şekilde yanaşmazlar , olmaz derler , cunku mantıklı bir acıklamaları yoktur . Tek acıklama lpg ye geç gececeği için aracın benzin yakacağıdır , 500m az benzin yakacağım diye aracı tamircilerde dolaştırmak elletmek ve kurcalatmak isteyenler 35drece ayarlasınlar Smile . Ama sonra gelip buraya soyle sorunum var boyle sorunum var diye yazmasınlar , tamircilere gidip zaman ve para harcasınlar .

2.  Ozellikle 09-10-11 model Cruze araçlarda (LPG o tarihlerde takılmışsa) , BRC olanlarda Regulator arızası , Landirenzo olanlarda hem regulator hem enjektor arızaları başgostermeye başladı . Motordaki anormallikler ile alakalı sorunlarınızı bu parçalarda arayın , supap yada dişlilerde değil.

3. Aracınıza supap yada dişli arıza teşhisi koyandan arkanıza bakmadan kaçın. Dişli için P0014 yada P0016 arıza kodlarından birini vermesi gerekir.

4. herşeyin düzgün gozukup aracınızın performans ve çekiş sorunu varsa , katalizatorunuz dağılmış ve tıkanmıştır , bir eksozcuya alltan ve üstten söktürüp kontrol ettirin , dağılmışsa zaten kırıp boşaltacaktır .

5. Aracı 2000-2500km LPG de kullanım sonrasında 1 full depo benzin ile kullanın..

6. Cruze araçlarda supap erime sorunu değil , LPG arızas ayarsızlığıı sorunu vardır , bu aracın supapları LPG li iken 100-120 bin km den once , benzinli kullanımda 200bin km den once bozulmaz . (eğer su kaynatma , conta yakma , kapak hasarı sorunu olmamışsa) .

7. Magnezyum alaşımlı supap filan yoktur , magnezyumu çeliğe alaşım olarak eklenemez , su ile zeytinyağını karıştırmaya çalışmak gibi bişey bu. Supap ***** değişmez hepsi çeliktir , magnezyumlu supap , tamirciler servisler tarafından zamanında çözemedikleri sorunlar için uydurdukları şehir efsanesidir. Bu konunun içinde bazı arkadaşların supap değişimi yaptıkları halde şikayetlerinin ortadan kalkmadığını okuyacaksınız..

6. Yeni Lpg taktıracaklar için :
* meme çapı 2.2mm olmalı
* gaz basıncı 1.2bar olacak
* yuksek devirde benzin kullanımı iptal olacak
* düzgün bir MAP haritası kullanılıp OBD kapatılacak (Map haritası paylaşacağım)
* Enjektorlerin gaza geçişi sıralı olarak ayarlanacak ve Gaza geçiş sıcaklığı 50 derece yapılacak
* Disk şeklindeki aluminyum regulator bloğu yolcu tarafındaki amortisorun oraya monte edilecek (kaza sırasında emniyetli bir yerde olması ve hava sirkülasyonunun en az olduğu noktada olması gerekli.
* Enjektorlerden manifolta giden hortumlar olabildiğince kısa tutulacak.

SAMET BABA
Bul
Abi,

Bu başlığı Cruze LPG ana başlığı yapalım istersen, sabitleyeyim...

Landi Rezzo herkesin tavsiye ettiği bir KİT, Cruze için. Açıkcası BRC yi kimse önermiyor Ecotech motora. Benim motorum DHOC motor yani sizden farklı. Fabrika çıkış BRC marka tüp var. Hiç sorun çıkarmadı ama işte dediğim gibi sizin motorlar farklı.

Birkaç arkadaşım Landi Rezzo Kit taktılar, ve şuana kadar bir şikayerlerini duymadım. Benim tavsiyem, taktırabilirsin...
[center][Resim: fuaotw.jpg]
Bitti...
Hayatım değil, ömrüm değil, nefes almam değil biten.
Biten bir sondu.
Şimdi,yeni bir başlangıç başlar,
Biten eskide kalır...
Tecrübelerle bu sefer beyaz yerine yıllanmış bir kırmızı başlar...[/center]
Eyvallah neden olmasın.
Bende taktırmayı düşünüyorum. %99 taktıracağım iki hafta sonra.
Landi renzo hakkında bende iyi şeyler duydum.
Fiyat konusunda ne düşünüyorsunuz.
Bul
hemen hemen brc\'nin fiyatı kadar. babamın arabasına 1.500 liraya taktırmıstık gecen yıl bu vakitlerde
[center]
[Resim: 9u3pxc.jpg]
[Resim: ilxibt.jpg][/center]
[center][Resim: eu3674.jpg][/center]
Bul
Taksitli olduğu için, bence fiyatı normal. Peşinlerde 1.500 - 1.400 e kadar iniliyor...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
ankarada nakite landirenzo için 1400 taksitli için 1500 demişlerdi+ masraflar brc içinde 1600 artı masraflar. ben brc kullanıyorum donanımda yazılan hiçbir sıkıntıyı yaşamadım ve çok memnunum entarasan tabi ben mi şanşlıyım yoksa onlar mı çok şansız dı bilemiyorum
Bul
Az önce servisten LPG montajı için randevu almak için aradım. GElin takarız garantimizide veririz diyenler bugün çark ettiler. Montaj yapamayacaklarını söylediler. Neden dediğimde GM merkezden pazartesi günü gelen yazıda 113 beygirlik Cruzelara LPG montajını durdurmalarını montaja devam edildiği taktirde sözleşme iptaline kadar gidecek yaptırımlar yapılacağını söylüyormuş. Benim aracın LPG işi şimdilik yattı. Gelen yazıdada herhangi bir teknik bilgi yokmuş. Teyit etmek için başka bir servisi aradığımda biz zaten takmıyorduk ama böyle bir yazıda geldi dediler.
Bul
En azından servıslerın tutarsızlıgı son bulmus oldu. bırı takıyor bırı takmıyor ınsanlarında kafası karısıyor. bu durumda garanto dısı oldugunu herkes bılır ve ona gore kararını verır. servısın takması bı yerde ınsanları aldatıyor.
Bul
yok yaw biz takdırdık şimdi ne olacak ki dur ben bir servisi arıyım
Bul
servisin cevabını bekliyoruz daos dostum
[Resim: 21afgnl.gif]

KAH ÇIKARIM GÖKYÜZÜNE
SEYREDERİM BEN ALEMİ
KAH İNERİM YERYÜZÜNE
SEYREDER ALEM BENİ
Bul
kardeşim yoğunluğa geldiğin dün arayamadım servsi . yrn arayım burdan cvp yazarım
Bul
Öncelikle herkeze merhaba,
Ben Ankara da oturan ve 2-3 gün sonra sipariş vermiş olduğum Cruze\'uma kavuşacak biri olarak bu konudaki bilgimi sizlerle paylaşmak istedim. Lpg takılacak şekilde siparişimi verdiğim araç için bugün bayiden arayarak GM\'nin yazısı ve dolayısıyla 113 bg\'lik motorlara artık servis garantili LPG takamayacaklarını belirterek siparişimin bu durumda da geçerli olup olmadığı konusunda teyit almak istediler. Ben de bu beklenmedik durumun yarattığı can sıkıntısına rağmen işlemlerin devam etmesini ve aracı teslim alacağımı belirttim. Daha önce LPG takılan 113 Bg\'lik motorların durumunu sorduğumda ise, söz konusu motorlarda arıza çıkmaması için dua ettiklerini belirttiler. Forumdaki ilk mesajım hayırlı olmadı ama artık kusura bakmazsınız inşallah.
Bul
kafaya takmayın lpg olayını yakında çıkar onay zaten büyük ihtimal çalısıyorlardır ecotec motora uyumlu lpg sistemi için :yes

KAH ÇIKARIM GÖKYÜZÜNE
SEYREDERİM BEN ALEMİ
KAH İNERİM YERYÜZÜNE
SEYREDER ALEM BENİ
Bul
Evet bu konuda GM servislere ciddi anlamda baskı uygulamış zannedersem. Acayip tırsmışlar. GM şikayetlere daha fazla katlanamadı galiba. Ah birde diğer şikayetleri dikkate alsalar.
Bul
ben şimdi ankarda iskitlerdeki opis bayisini aradım onlarda lpg takmaya devam ediliyormuş. servis garantili olarak. artık takmıyoruz falan demediler. enterasan hepsi ayrı laf diyor demek ki.
Bul
Ben bugün Aksesuarcıları ve servisleri dolaştım...

Cruze ile ilgili bazı bilgileri paylaşayım sizinle...

* BRC EGe Bölgesi Dist. 113 hp motorlu Cruze\'a LPG takıldığında motor ışığı yakma sorununu çözmüş. Bunu yetkili ağızdan duydum, bilginize...

* SURTAŞ Servis Şefi Gültekin usta, uzun süredir bir konu ile ilgilendiğini ve yapılmasınında mümkün olduğunu söyledi...
Cruze araçlarına Cruise Control... Yazılımı çözme konusunda sıkıntılar yaşıyormuş. Zaman bulup, yazımı çözerse Cruze araçlarına Cruise Control yapılabilecekmiş.

Sevgiler...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
bugün servisi aradığımda brc çok lamba arızası verdiğinden dolayı sadece landirenzo takıyorlar mış. bendeki brc şeytan kulağına kurşun daha hiçbir sıkıntı yaşamadım Smile
Bul
ileriki zamanlarda ben de taktıracağım beklemedeyimSmile

KAH ÇIKARIM GÖKYÜZÜNE
SEYREDERİM BEN ALEMİ
KAH İNERİM YERYÜZÜNE
SEYREDER ALEM BENİ
Bul
vallahi bu tamamen şans işi bazısı hiçbir sorun yaşamıyor bazısı da illallah ediyor. ama daha az yaktığım ve daha çaok gezdiğim kesin. 55 tl ile 250 km yapıyorum tavsiye ederim
Bul
ben aracımı aldıktan gün sonra BRC kit lpg taktırdım oldukçada memnunum. ls at modellerinde garanti olayı bitiyormuş yinede benzin ile lpg arasındaki fark bakım parasına yetiyor diye düşündüm ve taktırdımç
Bul
Benim Araca BRC marka sequent my 07 1200 gusines model pipo uygulamalı aracın manifoltu delinmeden LPG montajını mardindeki usta büyük bir gayret göstererek montajını başarı ile yaptı. Çok memnunum tavsiye ederim. Araçta herhangi bir perfonmans azalışı olmadı arıza lambası yanmadı.
Bul
Cruze için LPG olayında cumartesi servisle görüştüm. GM den gelen teknik açıklamada Şöyle diyormuş. Araç üzerinde bulunan ECOTEC motorda ilave olarak değişken zamanlı eksantrik mili bulunmaktaymış. Bu sebepten dolayı ilerleyen zamanlarda motorda vuruntular meydana geliyormuş. Ve motorda oluşabilecek hasarlar hakkında tam bir bilgi henüz oluşmadığı için LPG ye şu anda müsade etmiyorlarmış. Ancak LPG ile ilgili çalış***** devam etmekte ve aracın kendi ECU sunu kullanacak yeni bir sistem üzerinde çalışılıyormuş.
Bul
ben landi taktırdım 400 km yaptım arabamda güç kaybı felan olmadı bende 1600 tl taktırdım
Bul
Yaw tamda LPG taktırmaya kara vermiştim. Şimdi bekleyeceğiz GM Türkiye birsey yumurtlasın diye..

Anlamadığım şey şu: Zaten OPEL marka ve ECOTECH motoru olan Astra, Meriva, Zafira ve Corsa ya garanti kapsamında Landi Renzo Takılıyor.LandiRenzoyla anlaşalı 8-9 ay oldu.

[_]Pekiii kardeşim ECOTECH motorlu CRUZE neden takamıyorsunuz.Cruze daki motorda çift ekzantrik mili varda Astrada yokmu. Aynı motor ikiside yaw..

[_]İnsanı çıldırtmayın.. Adam gibi iş yap GM Türkiye. Allah aşkına düş artık CHEVROLET markasının ve araçlarının yakasından. Bıktık artık bu çifte standartdan.

[_]GM Türkiye sende biliyorsun GM araçları diğerlerinden fazla yakıyor. Dünyanın en pahallı benzinini kullanan bu millet de bundan şikayetçi.

[_]Seve seve bu araçlara LPG takacaksın.Çünkü piyasada tutunamazsın. Tutunsanda istediğin kadar araç satamazsın. Zaten 2.0 dan küçük dizel motorun da yok. Nasıl Türkiye piyasasında büyüyeceksin.

[_]Ben CRUZE kullanıyorum En büyük şikayetim YAKIT dır. Akıllan ne olur artık GM Türkiye, bırakın şu MONŞER ayaklarını.Milletin sesine kulak ver. Biz yukarı çıkardıklarımızı aşağıya indirmeyide biliriz.
[center]CRUZE LS 2009 Manuel LPG[/center]
Bul
yok dostum bunlar adam olmaz olan gene bize oluyor anlayacağın
Bul
113 bg lik Cruze kullanan arkadaşlari hangi marka lpg taktiklarini yakit değerlerini yazabilirlermi ?

Tabi en önemlisi memnunlarmi deillermi ?
Bul
arkadaşlar sizde farkettiniz mi bilmiyorum ama benim arac 2010 cruze LS/AT ve aracta ortadaki gösterge panelinde kapılar acıldığında yanan kırmızı kapı açık göstergesinin hemen sağında LPG yazan bir ikaz ışığı mevcut aradım genel merkezi aynen şunu dedim siz araca LPG montajı yapıldığında garanti kapsamı dışında bırakıyorsunuz da nasıl benim aracıma LPG ikaz ışığı koyarsınız kadın kem küm bilmem ne konuyu araştıracağız falan dedi 5 dk sonra geri dönüş yaptılar yok efendim 109 bg lik versiyonlara takılıyoda bilmem ne arkadaşlar sanırım 109 bg lik versiyonun üretimi de kesildi bildiğim kadarıyl siz ne diyorsunuz adamları tüketici mahkemelerine bunu kullanarak şikayet etsek birşeyler kazanacağımızı düşünüyorum ve ben pazartesi günü başvuracağım bakalım ne olacak en fazla kaybederim mahkemeyi ama kazanırsam hepimizde garanti kazanmış oluruz diye düşünüyorum başka bilgisi olan var mı arkadaşlar...
Bul
Abi 109 HP satışı devam ediyor. En son geçen hafta sordum Surtaş\'a, Servis şefi, bak yeni sattık bu aracı diye gösterdi.

Benim fikrimi sorarsan,

Yakın zamanda bir gelişme olacak. Şuana kadar neden olmadı dersen, Chevrolet BRC ile uzun vaadeli bir anlaşma yapmış. Ancak, Cruze motorlarına BRC sistemleri uymuyor. Bu yüzden ışık yakıyor. Ve ilerde ne olacağıda mechul. Chevrolet anlaşmayı bozup, başka LPG dist. ile iş yapamadığı için BRC\'yi bekliyor.

Benim edindiğim bilgiye göre, BRC yeni bir sistem geliştirmiş ve sorunu halletmiş. Sanırım test ediyorlar...

İlerde, BRC tamam hallettik diyip, yeni teknoloji ile size tüp takabilir ve garantide bozulmaz. Bir diğer olasılık da, Chevrolet\'in başka bir LPG dist. ile anlaşması. Mesela, İnsignia için sanırım Landi Rezzo ile anlaşmış, OPEL. Doğru bir bilgimi bilmiyorum ama böyle duydum.

Bence biraz beklemekte fayda var...

Sevgiler...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...
evet insignia için landiyle anlaştılar ondan eminim ama onuda sordum daha bize bilgi gelmedi dedi kavuklar bayii peki ikaz lambası konusunda ne dersiniz hani biz taktık ama siz bğlatamazsınız mı demek istiyorlar
Bul
Hocam dediğim gibi araçlar LPG\'ye uygun. Sadece Distribütörlerde sorun var. Ben BRC 2A Ege Bölgesi Dist. ile düzenli konuşuyorum.

En son servis şefim ile beraber konuştuk. Ve sorunu hallettik dediler (Motor ışığının belli aralıklarla yanması sorunu). Sanırım Araç beyni yazılımıyla beraber bir uygulama yapılacak size. Tam bilmiyorum ancak, bana göre, ilerde Cruze araçlara garantili LPG takılacak.

Ama ne zaman olur bilemem...
Bitti...
Biten bir sondu.
Biten eskide kalır...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Cruze eksantrik dişlisi ses yapıyor ??? chevrocekuuu 0 6 Dün, Saat: 17:58
Son Yorum: chevrocekuuu
  Cruze Otomatik Vites sorunları daos009 341 98,772 10-10-2019, Saat: 09:17
Son Yorum: Laminor85
  Cruze motordaki bu sorun nedir (videolu) barisozyurt07 2 94 08-10-2019, Saat: 11:36
Son Yorum: barisozyurt07
  Cruze Kafasına Göre Yanıp Sönen ABS - ESP - TC Işığı byozan 55 28,741 07-10-2019, Saat: 17:06
Son Yorum: SetamoN
  Cruze Gösterge Paneli Değişimi Mümkün Mü? bodominheaven 1 66 07-10-2019, Saat: 17:04
Son Yorum: SetamoN

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi