Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cruze rölanti dalgalanması
Merhaba arkadaşlar. Cruze aracım hakkında beni rahatsız eden bir şey var. Sad Bu hususta bilgi ve tecrübelerinize dayanarak bazı şeyler sormak istiyorum. ***** kış aylarındayız. Havalar iyice soğudu. Sabah aracım ilk çalıştırma esnasında rölantisinde dalgalanma yaşıyorum. Bu hususta detaylı bir video çektim. Lütfen videoyu sonuna kadar izlemenizi rica ederim. Aracı benzinde çalıştırıyorum. Rölanti ilk 10 saniye normal sonra dalgalanmaya başlıyor. Ortalama 80 saniye gibi bir zaman sonra motor ısınmaya başlıyor ve benzinde minik minik dalgalanmalar yapıyor. Videoyu izlerseniz en sonda lpg ile de çektiği görüntüler var. Onda biraz daha fazla dalgalanıyor motor sıcakken.

http://www.youtube.com/watch?v=toI1UaQhU...e=youtu.be

Araç bilgilerim;
Cruze Wtcc Edition Plus 124 hp
Landirenzo Lpg
61,500 km
60.000 bakımında hava filtresi, buji, yağ, lpg filtresi değiştirildi.

Şimdi sormak istediklerim şunlar;
*Sayın Ethem Bozkurt beyin 2 yıl önce kendi cruze aracında yaşadığı rölanti problemine çok benziyor. Kendisi videoyu izlerse ve kendi aracındaki problem ile kıyaslarsa acaba benim rölanti sorunum hakkında ne gibi bir tavsiyede bulunur? Ayrıca Enjektör temizleyici ve katalizör temizleyici hakkındaki tavsiyelerini uygulamayı düşünüyorum. Bahsedilen konu linkini paylaşıyorum;

http://www.chevroletkulubu.org/forums.ph...sts&q=8357

*Normalde böyle bir durum olmaması gerekiyor diye biliyorum. Birçok cruze ilk çalıştırma videosu izledim. Bunlar yurt dışı çekimleri. Araçlar -20 derecelerde bile milim kımıldamıyor rölantiler. Çok stabil.

*Boğaz kelebeği temizliği gibi bazı öneriler var. Ama bu parçanın ne kadar hassas olduğunu ve temizlikten sonra rölantinin resmen sapıttığını da biliyorum. Yeniden programlanması ve adaptasyon gerekiyor diye bilgiler var forumlarda.

* Diyelim temizlik yaptıracaksam bunu dışarda özel servislerde yaptırabilir miyim?

*Sizce sıkıntı başka ne olabilir ve çözüm önerileriniz neler?

Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
Motor sıcakken dalgalanma olmasa,soğukken araç jikle modunda çalıstıgı icin aşşa yukarı oynuyor olabilir diyecem ama sıcakkende oluyormuş.Dalgalanma esnasında motorun çalışma düzeni nasıl ? İçerden titreme vs hissettiriyor mu ? Ayrıca helal olsun valla o milimlik dalgalanmayı gördüğünüz için.Benim görebilmem icin mercekle bakmam lazım valla.Detayları paylaşırsanız sevinirim.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127077 inal_onur: Motor sıcakken dalgalanma olmasa,soğukken araç jikle modunda çalıstıgı icin aşşa yukarı oynuyor olabilir diyecem ama sıcakkende oluyormuş.Dalgalanma esnasında motorun çalışma düzeni nasıl ? İçerden titreme vs hissettiriyor mu ? Ayrıca helal olsun valla o milimlik dalgalanmayı gördüğünüz için.Benim görebilmem icin mercekle bakmam lazım valla.Detayları paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba Onur bey. Titreme sadece motor soğuk iken 1000 devir altına düşünce kısa süreli yapıyor sonra kendisi gaz verip toparlıyor. Motor ısınmaya başlayıp 1000 devir altına düşünce hissedilir bir titreme yok. Sadece LPG de çok az titreyip geçiyor ama bunu normalde hissetmiyorsunuz. Bizzat dinleyince biraz hissediliyor. Bu konuda LPG ustam 2. Lpg enjektörü kaçırıyor dedi. Lpg deki sorun bu galiba ama benzinde de milimetrik titreme var. Bunun normal olmadığını sanıyorum. Değil mi? Bu dalgalanmanın sebebini bulmam lazım.
Bul
Alıntı
Aracınızdaki dalgalanma o kadar az ki nasıl fark ettiniz hayret doğrusu.Sabahları motor sogukken araç jikle modunda çalısır.Isınana kadar 1000 devrin üzerinde oynar durur.Isındıktan sonra 1000 devrin altına düşer.Aracınızda lpg bujisi yok ise almanızı tavsiye ederim.Aracın çalışma düzeni çok fark ediyor.Takipdeyim.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127084 inal_onur: Aracınızdaki dalgalanma o kadar az ki nasıl fark ettiniz hayret doğrusu.Sabahları motor sogukken araç jikle modunda çalısır.Isınana kadar 1000 devrin üzerinde oynar durur.Isındıktan sonra 1000 devrin altına düşer.Aracınızda lpg bujisi yok ise almanızı tavsiye ederim.Aracın çalışma düzeni çok fark ediyor.Takipdeyim.

Ben biraz aşırı bağlandım cruzuma. O ince dalgalanmayı bu sebeple kafama takiyorum. Ama asıl sebep sabah ki olan dalgalanma. Vidyoda görüldüğü gibi 1000-1500 arasında dalgalanma olmakta. 1 dk sonra 1000 RPM aşağısına iniyor. Peki sizdede aynı şekilde mi oluyor sabah çalış*****ı Onur bey? Ayrıca ilk defa LPG jiklesi olduğunu duyuyorum. Landirenzo kit var aracımda. Lpg ustama sorsam bundan istiyorum diye yardımcı olur mu acaba? Pahalı birşey midir?
Bul
Alıntı
sizn aracınızda bişey yok ki..benim arabayı sabah çalıştırdığımda etrafta kimse kalmıyor korkudan.. günde 12 saat aralıksız çalışınca servise falan da ***** bakalım nereye kadar gidecek her şeyin başı sağlık bizim devrimiz dalgalanmasın Smile

https://www.youtube.com/watch?v=yFzsr3eOV10
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127086 set@mon:
[red]Alıntı:
#127084 inal_onur: Aracınızdaki dalgalanma o kadar az ki nasıl fark ettiniz hayret doğrusu.Sabahları motor sogukken araç jikle modunda çalısır.Isınana kadar 1000 devrin üzerinde oynar durur.Isındıktan sonra 1000 devrin altına düşer.Aracınızda lpg bujisi yok ise almanızı tavsiye ederim.Aracın çalışma düzeni çok fark ediyor.Takipdeyim.

Ben biraz aşırı bağlandım cruzuma. O ince dalgalanmayı bu sebeple kafama takiyorum. Ama asıl sebep sabah ki olan dalgalanma. Vidyoda görüldüğü gibi 1000-1500 arasında dalgalanma olmakta. 1 dk sonra 1000 RPM aşağısına iniyor. Peki sizdede aynı şekilde mi oluyor sabah çalış*****ı Onur bey? Ayrıca ilk defa LPG jiklesi olduğunu duyuyorum. Landirenzo kit var aracımda. Lpg ustama sorsam bundan istiyorum diye yardımcı olur mu acaba? Pahalı birşey midir?
[/red]

Lpg jiklesi diye birşey yok Smile Araç soğukken jikle modunda çalışır.Hani yerli araçlarda elle çekersin ya kolay çalışması için.Yeni nesil araçlarda jikle kolu yok.Soğuk havada ilk çalıstırmada kendisi devreye girer araç ısınana kadar.
Benim aracımda ilk çalıstırmada 1000-1500 devir arası inip kalkıyor.Yaklaşık 1 dk sonra 1000 devrin altına düşüyor.Sırf sizin için en yakın zamanda sabah ilk çalıştırma ve araç ısındıktan sonraki devri videoya alıp burada paylaşacam fikir edinmeniz açısından.Belki benim aracımda da motor ısındıktan sonra devirde minik dalgalanmalar vardır ben fark etmiyorumdur Smile Birde siz kendiniz görün.
Bul
Alıntı
http://forum.donanimhaber.com/m_48082272/tm.htm

tenekekutu adlı kullanıcı yorumu :Eğer motor soğuk araç rölantiyi ayarlayamıyorsa rölanti motoru ile alakalıdır,ısındıktan sonra rölanti devrinde fino köpeğin kuyruğu gibi ileri geri devirde oynamalar meydana geliyorsa büyük ihtimal EGR valfindendir.Kirlenmişse temizletin eğer temizlendiği halde tam geçmez ise değişmesi gerekli.
Bul
Alıntı
http://www.lpgyedekparca.com/lpg-li-arac...D4224.html

Lpg li araçta rolanti sorunu genellikle Lpg ayarı bozulunca veya iklim değişimlerinden dolayı meydana gelir. Bu sorunna neden olacak faktörlerden bir kaç örnek verecek olursak hava filtresi kirlendiğinde veya yeni değiştirildiğinde, motor suyunun eksikliğinden, aracın ateşleme sisteminde oluşan arızalar veya lpg beynin yani regülatörün kullanım süresini yitirerek arıza yapmasından dolayı Lpg\'li araçta rolanti dalgalanması meydana gelerek aracın düşük devirde çalışmasına ve araç seyir halindeyken vitesi boşa alınca stop etmesine neden olur. Sıralı sistem LPG li araçta rolanti sorunu
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127087 groovy: sizn aracınızda bişey yok ki..benim arabayı sabah çalıştırdığımda etrafta kimse kalmıyor korkudan.. günde 12 saat aralıksız çalışınca servise falan da ***** bakalım nereye kadar gidecek her şeyin başı sağlık bizim devrimiz dalgalanmasın Smile

Geçmiş olsun kardeşim. Vidyoyu izledim ve evet çok fena bir ses var. Bu arada vidyonuza bir yabancı yorum yapmış. 3. veya 4. silindirlerden biri çalışmıyor olabilir obd2 elm137 ile hata koduna bakınız diyor. Bunu bir göz önünde bulunduruver istersen.Yazık olmuş daha 36.700 kilometrede araba. Sad Sağlık olsun ama kontrol ettir mutlaka. Bir sakatlık çıkarmasın sonradan.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127090 inal_onur:
[red]Alıntı:
#127086 set@mon:
[red]Alıntı:
#127084 inal_onur: [i]Aracınızdaki dalgalanma o kadar az ki nasıl fark ettiniz hayret doğrusu.Sabahları motor sogukken araç jikle modunda çalısır.Isınana kadar 1000 devrin üzerinde oynar durur.Isındıktan sonra 1000 devrin altına düşer.Aracınızda lpg bujisi yok ise almanızı tavsiye ederim.Aracın çalışma düzeni çok fark ediyor.Takipdeyim.

[/red]

Lpg jiklesi diye birşey yok Smile Araç soğukken jikle modunda çalışır.Hani yerli araçlarda elle çekersin ya kolay çalışması için.Yeni nesil araçlarda jikle kolu yok.Soğuk havada ilk çalıstırmada kendisi devreye girer araç ısınana kadar.
Benim aracımda ilk çalıstırmada 1000-1500 devir arası inip kalkıyor.Yaklaşık 1 dk sonra 1000 devrin altına düşüyor.Sırf sizin için en yakın zamanda sabah ilk çalıştırma ve araç ısındıktan sonraki devri videoya alıp burada paylaşacam fikir edinmeniz açısından.Belki benim aracımda da motor ısındıktan sonra devirde minik dalgalanmalar vardır ben fark etmiyorumdur Smile Birde siz kendiniz görün.[/i][/red]

Teşekkür ederim Onur bey bilgiler için. Videoyu dört gözle bekliyorum. Smile Ancak ozaman biraz rahatlayacağım. Ben bir problem başlangıcıdır bu dalgalanmalar diye düşünüp içim içimi yiyor. Sad Ayrıca siz lpg bujisi demişsiniz ama ben lpg jiklesi olarak anlamışım ve bu sebeple sormuşum Big Grin Hele diyorum Lpg jiklesi ne ola ki diye. Günün yorgunluğu ile akşam biraz uykulu bir vaziyette okumuştum. Kafa gitmiş anlaşılan. :dontgetit Lpg ustama gidince bujiyi soracağım.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127092 kayıhan: http://www.lpgyedekparca.com/lpg-li-arac...D4224.html

Lpg li araçta rolanti sorunu genellikle Lpg ayarı bozulunca veya iklim değişimlerinden dolayı meydana gelir. Bu sorunna neden olacak faktörlerden bir kaç örnek verecek olursak hava filtresi kirlendiğinde veya yeni değiştirildiğinde, motor suyunun eksikliğinden, aracın ateşleme sisteminde oluşan arızalar veya lpg beynin yani regülatörün kullanım süresini yitirerek arıza yapmasından dolayı Lpg\'li araçta rolanti dalgalanması meydana gelerek aracın düşük devirde çalışmasına ve araç seyir halindeyken vitesi boşa alınca stop etmesine neden olur. Sıralı sistem LPG li araçta rolanti sorunu

Teşekkür ederim ilginiz ve linkler için Kayıhan bey. İnceliyorum şu an.
Bul
Alıntı
Evet bunlarda benim aracımdan videolar.
Sabah ilk çalıştırma;
http://www.youtube.com/watch?v=3arhxn3hT...e=youtu.be

Şans eseri bu sabah hava çok soğuk değildi.Bundan dolayı devir çok fazla yükselmedi.Ama 1000 devirin üzerinde genede.Çok daha soğuk oldugunda 1500 devire kadar çıkıyor bundan emin olabilirsiniz.

Bu da araç sıcakken rolanti;
http://www.youtube.com/watch?v=VVWVHVtJA...e=youtu.be

Birde siz görün bakalım bir şey görebilecek misiniz.
Bul
Alıntı
aynı dalgalanma bendede başladı bu kış ama benimki özellikle 2-6 derece sıcaklıkta ilk çalıştırmada buğu çözücü düğmesine bastığımda klima kompresörü çalıştığında yapıyor...ısınana kadar 1100 devirle 700 devir arası oynuyor ısnınca düzelip sabit kalıyor...buğu çözücüyü açmassam çok fazla oynamıyor 1000 ile 1100 devir gibi sabit kalıyor...ben aküden süpheleniyorum 4. yılını doldurdu artık birde amfi tesisat olunca akünün yeteri kadar şarj olamadığını düşünüyorum...arabam 2011 65.000 kmde telefilex gfi marka lpg mevcut ve bosch lpg bujisi kullanıyorum...

sizde ilk çalıştırmada ön cam buğu gidericiyi çalıştırıp tekrar bakarmısınız ne kadar dalgalanma olacak?
Cruze Design Edition Plus Sunroof Manuel Olimpik Beyaz +++Telefilex GFİ Wink
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127098 inal_onur: Evet bunlarda benim aracımdan videolar.
Sabah ilk çalıştırma;
http://www.youtube.com/watch?v=3arhxn3hT...e=youtu.be

Şans eseri bu sabah hava çok soğuk değildi.Bundan dolayı devir çok fazla yükselmedi.Ama 1000 devirin üzerinde genede.Çok daha soğuk oldugunda 1500 devire kadar çıkıyor bundan emin olabilirsiniz.

Bu da araç sıcakken rolanti;
http://www.youtube.com/watch?v=VVWVHVtJA...e=youtu.be

Birde siz görün bakalım bir şey görebilecek misiniz.

Onur bey sizin araç soğuk çalıştırmada çok daha stabil gördüğüm kadarı ile. Isınınca meydana gelen ufak dalgalanmalarımız aynı. Benim kafamdaki ilk çalıştırmadaki dalgalanma. Adana 15-17 derece sıcaklıkta ise sabahları bu çok iyi. Daha rahat çalışıyor araba. Kayseri\'de durum biraz farklı. Sabahları camlarım buzlanmış olarak biniyorum araca. Sanırım derece 3-5 arası birşey. Tam emin değilim.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127101 beyazprens32: aynı dalgalanma bendede başladı bu kış ama benimki özellikle 2-6 derece sıcaklıkta ilk çalıştırmada buğu çözücü düğmesine bastığımda klima kompresörü çalıştığında yapıyor...ısınana kadar 1100 devirle 700 devir arası oynuyor ısnınca düzelip sabit kalıyor...buğu çözücüyü açmassam çok fazla oynamıyor 1000 ile 1100 devir gibi sabit kalıyor...ben aküden süpheleniyorum 4. yılını doldurdu artık birde amfi tesisat olunca akünün yeteri kadar şarj olamadığını düşünüyorum...arabam 2011 65.000 kmde telefilex gfi marka lpg mevcut ve bosch lpg bujisi kullanıyorum...

sizde ilk çalıştırmada ön cam buğu gidericiyi çalıştırıp tekrar bakarmısınız ne kadar dalgalanma olacak?

Merhaba. Dediğiniz gibi deneyeceğim. Peki sizde sabah çalıştırınca 1000 devir altında motor soğuk iken titreme oluyor mu? Benim aracımda videoyu izlerseniz devir ibresi 1000 altında ilk düşüşünde bir titreme yapıyor. Direksiyona bakarsanız görülüyor titreme. Telefon titriyor biraz. Birkaç kez tekrarlıyor ve sonra rahat bir şekilde titreşimsiz 1000 rpm altında sabit kalıyor. Belki Kayseri kışları biraz daha kuru soğuk geçtiği içindir diyeceğim ama Tekirdağ\'ın kışı da yabana atılacak gibi değil. Askerliğimi orada yaptım ve iyi biliyorum ne denli soğuk olduğunu. Smile

Acaba bende sizden rica etsem sizde vidyolar mısınız sabah ilk çalıştırmayı ve motor ısındıktan sonraki rölanti durumunu? :yes
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127093 set@mon:
[red]Alıntı:
#127087 groovy: sizn aracınızda bişey yok ki..benim arabayı sabah çalıştırdığımda etrafta kimse kalmıyor korkudan.. günde 12 saat aralıksız çalışınca servise falan da ***** bakalım nereye kadar gidecek her şeyin başı sağlık bizim devrimiz dalgalanmasın Smile

Geçmiş olsun kardeşim. Vidyoyu izledim ve evet çok fena bir ses var. Bu arada vidyonuza bir yabancı yorum yapmış. 3. veya 4. silindirlerden biri çalışmıyor olabilir obd2 elm137 ile hata koduna bakınız diyor. Bunu bir göz önünde bulunduruver istersen.Yazık olmuş daha 36.700 kilometrede araba. Sad Sağlık olsun ama kontrol ettir mutlaka. Bir sakatlık çıkarmasın sonradan.
[/red]

teşekkür ederim bugün bi fırsatını bulup bıraktım servise sabah soğunda bakacaklar..belki dizel olmuştur kendi kendine benmim araba ne güzel olur ya Big Grin
Bul
Alıntı
Buda benzinde araç sıcakken çekilmiş video;
http://www.youtube.com/watch?v=N2CvN85XJ...e=youtu.be

Aslında sizinde benimde devir saatti aşşa yukarı aynı.Sadece sizinki biraz daha belli oluyor.Oda sizin aracınızın km si,benimkinin 2 katı kadar olması olabilir bilemeyeceğim.Ama fazla gözünüzde büyütüyorsunuz bence.Ben rahatsız edici bir durum yaşamıyorum.Hatta aracın çalıştığı belli bile olmuyor içeriden.En ufak bir sarsılma yok.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127109 groovy:
[red]Alıntı:
#127093 set@mon:
[red]Alıntı:
#127087 groovy: [i]sizn aracınızda bişey yok ki..benim arabayı sabah çalıştırdığımda etrafta kimse kalmıyor korkudan.. günde 12 saat aralıksız çalışınca servise falan da ***** bakalım nereye kadar gidecek her şeyin başı sağlık bizim devrimiz dalgalanmasın Smile

[/red]

teşekkür ederim bugün bi fırsatını bulup bıraktım servise sabah soğunda bakacaklar..belki dizel olmuştur kendi kendine benmim araba ne güzel olur ya Big Grin[/i][/red]

Smile
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127110 inal_onur: Buda benzinde araç sıcakken çekilmiş video;

Aslında sizinde benimde devir saatti aşşa yukarı aynı.Sadece sizinki biraz daha belli oluyor.Oda sizin aracınızın km si,benimkinin 2 katı kadar olması olabilir bilemeyeceğim.Ama fazla gözünüzde büyütüyorsunuz bence.Ben rahatsız edici bir durum yaşamıyorum.Hatta aracın çalıştığı belli bile olmuyor içeriden.En ufak bir sarsılma yok.

Evet sıcak motor devir aynı şekilde lakin ilk çalışmadaki oynama hala rahatsız ediyor beni. Birkaç cruze kullanıcısının şikayetini okudum bugün chevrolet club sitesinde. Benim problemim gibi sonra motor subap değişikliği felan yapmış arkadaş. Birden daraldım okudukça inşallah böyle bir derdi yoktur henüz. Daha doyamadım aracıma. :love Ha birde unutmadan hocam Allah rızası için benzin al şu araca. Big GrinSmileConfusedatisfied yazık benzin pompana ve katalizörüne. Deponun pisliğini emdirme. :yes
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127109 groovy:
[red]Alıntı:
#127093 set@mon:
[red]Alıntı:
#127087 groovy: [i]sizn aracınızda bişey yok ki..benim arabayı sabah çalıştırdığımda etrafta kimse kalmıyor korkudan.. günde 12 saat aralıksız çalışınca servise falan da ***** bakalım nereye kadar gidecek her şeyin başı sağlık bizim devrimiz dalgalanmasın Smile

[/red]

teşekkür ederim bugün bi fırsatını bulup bıraktım servise sabah soğunda bakacaklar..belki dizel olmuştur kendi kendine benmim araba ne güzel olur ya Big Grin[/i][/red]

Alemsin! Big Grin
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127112 set@mon:
[red]Alıntı:
#127110 inal_onur: Buda benzinde araç sıcakken çekilmiş video;

Evet sıcak motor devir aynı şekilde lakin ilk çalışmadaki oynama hala rahatsız ediyor beni. Birkaç cruze kullanıcısının şikayetini okudum bugün chevrolet club sitesinde. Benim problemim gibi sonra motor subap değişikliği felan yapmış arkadaş. Birden daraldım okudukça inşallah böyle bir derdi yoktur henüz. Daha doyamadım aracıma. :love Ha birde unutmadan hocam Allah rızası için benzin al şu araca. Big GrinSmileConfusedatisfied yazık benzin pompana ve katalizörüne. Deponun pisliğini emdirme. :yes
[/red]

Yok yav 40 tl lik benzin var depoda.Kalkmıyo namussuz ibre Smile Kalksa bile yol yapınca nasıl olsa geri düşüyor depoda benzin olmasına rağmen.
Bu arada subab değişikliği öyle yada böyle olacak.Aracınıza kac km de lpg montajı yapıldı acaba.Ben şahsen 60 bin km de subab değişimine razıyım.Çünkü kitin parası çoktan çıktı ve şuan arabayı amorti ediyorum Smile Genele subab problemleri 60 bin km den sonra başlıyor.
Bul
Alıntı
Anladım. Tamam ozaman. Yalnız bazı cruzelarda olan bir sıkıntıymış. Müşür arızası olsa gerek. Rasgele bazı forumlarda okudum. birçok insanın başına gelmiş. Sizin aracın modeli nedir?
Bul
Alıntı
Araç bilgileri solda yazıyor.Arıza falan yok Smile 25-30 tl lik daha benzin alsam yedekten cıkar.Araç silkeleneye başlamadan benzin almam ben.Pompa ısınıp bozulabilir evet ama ben pomanın ısınacağı yol yapmıyorum.Evden işe,işten eve.Günde 4 km.2 gidiş 2 geliş.2 km lik yolda pompa ısınıp bozulacak değil yaSmileUzun yola çıkacağım zaman benzini yedekte bırakmam hiç.
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127101 beyazprens32: aynı dalgalanma bendede başladı bu kış ama benimki özellikle 2-6 derece sıcaklıkta ilk çalıştırmada buğu çözücü düğmesine bastığımda klima kompresörü çalıştığında yapıyor...ısınana kadar 1100 devirle 700 devir arası oynuyor ısnınca düzelip sabit kalıyor...buğu çözücüyü açmassam çok fazla oynamıyor 1000 ile 1100 devir gibi sabit kalıyor...ben aküden süpheleniyorum 4. yılını doldurdu artık birde amfi tesisat olunca akünün yeteri kadar şarj olamadığını düşünüyorum...arabam 2011 65.000 kmde telefilex gfi marka lpg mevcut ve bosch lpg bujisi kullanıyorum...

Yav arkadaş bu araba benimle dalga geçiyor. :p Ön cam buğu çözücü açıkken(kompresör aktifken) ilk çalıştırma. Devir neredeyse dalgalanma yapmadı. Ama bugün hava biraz daha yumuşak. 6 derece. Etkisi var mıdır acaba? Çektiğim video linki aşağıda. :dozingoff

http://youtu.be/EQSJzDKSEY0
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127118 inal_onur: Araç bilgileri solda yazıyor.Arıza falan yok Smile 25-30 tl lik daha benzin alsam yedekten cıkar.Araç silkeleneye başlamadan benzin almam ben.Pompa ısınıp bozulabilir evet ama ben pomanın ısınacağı yol yapmıyorum.Evden işe,işten eve.Günde 4 km.2 gidiş 2 geliş.2 km lik yolda pompa ısınıp bozulacak değil yaSmileUzun yola çıkacağım zaman benzini yedekte bırakmam hiç.

Yo burdaki mevzu pompanın ısınması değil depoda çöken benzin artıklarının pompa tarafından çekilip enjektörelere basmasındaki sıkıntıyı kastediyorum. Yani tabandaki pislik benzin ne kadar az ise çekilme olasılığı daha fazla onu kastettim. Smile Uzun vadede enjektörler biraz daha çabuk tıkanmaya başlar diye biliyorum.

Ayrıca 4 km çok az be üstad. Yılda ne yapar ki senin araç ile. Senin lpg ile işin ne? Confusedatisfied
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127116 inal_onur:
[red]Alıntı:
#127112 set@mon:
[red]Alıntı:
#127110 inal_onur: [i]Buda benzinde araç sıcakken çekilmiş video;

[/red]

Yok yav 40 tl lik benzin var depoda.Kalkmıyo namussuz ibre Smile Kalksa bile yol yapınca nasıl olsa geri düşüyor depoda benzin olmasına rağmen.
Bu arada subab değişikliği öyle yada böyle olacak.Aracınıza kac km de lpg montajı yapıldı acaba.Ben şahsen 60 bin km de subab değişimine razıyım.Çünkü kitin parası çoktan çıktı ve şuan arabayı amorti ediyorum Smile Genele subab problemleri 60 bin km den sonra başlıyor.[/i][/red]

Aracıma lpg ilk 1000 km içerisinde takılmış. O zamandan beri lpg li. Lakin ben aracın 2. sahibiyim. Alalı 5 ay oldu. Önceki kullanıcısı nasıl bir kullanım tavrı ile sürdü aracı bilmiyorum. Ama gidişinde, çekişinde, sabah ilk marşta almasında v.s. bir problem yok henüz. 1 dk ısıtıp yola çıkıyorum. Bende sakin kullanırım. Canım biraz aksiyon isterse benzine geçiyorum. Ben sübap olayını bilerek aldım bu aracı. Çok araştırdım almadan önce. Sürpriz olmaz bana eğer sübaplarda bir sıkıntı olursa. Henüz sübap sıkıntısı beklemiyorum. Ufak tefek sıkıntılar oldu tabi ama böyle aman aman sorunlar değil. Sanırım sübap arızası olan araçlardaki belirtiler çok daha belirgin ve süreklilik arz ediyor. Ben olurda böyle bir belirti hissedersem önce lpg sonra benzin kullanımı gibi aracı deneyip varsa yakıt sisteminde bir problem önce onu çözüp eğer başarılı olamazsam sorunu sübaplarda arayacağım. Şu an için çok ciddi bir sıkıntı yok aracımda. Hatta 3 gündür benzinde gidip geliyorum. Günlük 25 km yol yapıyorum. Araç daha belirgin rahatladı diyebilirim. Ayrıca diğer kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak aracımı daha özenli kullanmaya çalışıyorum. Belki bu sabah ki çalıştırmamda 3 gündür benzin ile aracı kullanmamın etkisi vardır diye de düşünüyorum. Lft değerlerinden bahsediliyor bu araçların. 200-300 km kadar benzinde kullanıca bu değer 0 a yaklaşıyormuş ve araçta Ecunun daha düzenli çalışmasını sağlıyormuş. Maksimum 3000 devir lpg de benim için vites değiştirilmesi gereken son devirdir. Uzun yolda lpg de 19 kuruşa kadar kendi rekorum var. 100-110 km sabih hız ile. Şehir içinde 25 kuruş yakıyor ortalama. Ben lpg yakıt değerlerinden son derece memnunum. O hazin son elbette gelecek araçlarımıza. Kim bilir ne zaman? Ama gelecek, kaçış yok!
Bul
Alıntı

Alıntı:
#127120 set@mon:
[red]Alıntı:
#127118 inal_onur: Araç bilgileri solda yazıyor.Arıza falan yok Smile 25-30 tl lik daha benzin alsam yedekten cıkar.Araç silkeleneye başlamadan benzin almam ben.Pompa ısınıp bozulabilir evet ama ben pomanın ısınacağı yol yapmıyorum.Evden işe,işten eve.Günde 4 km.2 gidiş 2 geliş.2 km lik yolda pompa ısınıp bozulacak değil yaSmileUzun yola çıkacağım zaman benzini yedekte bırakmam hiç.

Yo burdaki mevzu pompanın ısınması değil depoda çöken benzin artıklarının pompa tarafından çekilip enjektörelere basmasındaki sıkıntıyı kastediyorum. Yani tabandaki pislik benzin ne kadar az ise çekilme olasılığı daha fazla onu kastettim. Smile Uzun vadede enjektörler biraz daha çabuk tıkanmaya başlar diye biliyorum.

Ayrıca 4 km çok az be üstad. Yılda ne yapar ki senin araç ile. Senin lpg ile işin ne? Confusedatisfied
[/red]

Çoğu kişi öyle der öyle bilir.Ama ben depodaki pisliğin enjektörlere ulaşacağını sanmıyorum.Çünkü enjektörlere ulaşana kadar 2 adet filtreden geçer benzin.Birincisi yakıt deposunda ve diğeri de zaten herkesin bildiği motor bölümünde.
Yılda en fazla 15 bin en az 10 bin km yapıyor benim araç.15 bin km için max 30 depo benzin lazım.Buda 1800 lt yapar ki çok TL tutar.Canın sıkılır,çıkıp gezmek istersin,araç benzinli ise gezemezsinSmileLpg her zaman iyidir Big Grin
Bul
Alıntı
Öyle olsun bakalım. :con
Bul
Alıntı
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nIXrubxYlqg[/video]

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=https://www.youtube.com/watch?v=nIXrubxYlqg[/video]

buda benim ilk çalıştırma videom ilk çalışmada cam buğu çözücüyü açtım bu sefer sabit kaldı kapattıktan sonra devir oynamaya başladı ve titreme oldu videoda göründüğü gibi çözüm???çözüm ya bir depo benzin kullanıp ltfs stfs değerleri düzeltecez yada akü biterse akü değişimi yapıp denicez bir ihtimalde obd elm327 ile bağlandığımda torque programından oksijen sensörünün bazı değerlerinin limit dışı kaldığını gördüm oksijen sensör değişimide sorunu çözebilir diye düşünüyorum...
Cruze Design Edition Plus Sunroof Manuel Olimpik Beyaz +++Telefilex GFİ Wink
Bul
Alıntı