Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CRUZE P0017 KRANK MİLİ POZİSYON HATASI
1- Aracınız yağ ışığını yakıp söndürmeye başladıysa, bazen uzun süreli bazen kısa süreli anlamsız şekilde yanıp sönüyorsa;
2- Aracın yağı yeniyse ve seviyesi doğru yerdeyse;
3- Anlam veremeden arıza koduna baktırmaya gittiniz. P0017 ve krank mili pozisyon hatası verdiğini anladınız.
4- Usta sensör değişmeli dedi.

Hayır cevabını verin ve sensor v.s. değişmeyin. Anlık güç kaybı yaşayan arkadaşların yaptığı gibi resimde gösterilen iki parçayı söküp filtrelerini kırın. Balataspreyi ile iyice temizleyip takın, arıza geçecektir. Detaylar \"Anlık Güç Kaybı Sorunu Hakkında Bilgiler - Yığılma sorunu, avans ayarı ve sorunun çözümleri\" konu başlığında mevcuttur.

[Resim: n5gl8V.jpg]

09.03.2015 te yaşadığım tecrübemdir. Kesintili olarak yanıp sönmesi yağ akışının düzensiz olması ve sanırım mildeki zorlanma sebebi ile vermiş olabilir diye düşünüp elletmedim. Forumda okuduğum bu bilgiler ile bu işlem aklıma geldi. Ve işe yaradı. Paylaşım yapan herkese teşekkürler.
Bul
Alıntı
Bilgilendirme için teşekkürler. Artık bu arıza kodunu aramaya yazan üyeler bu başlığa ulaşabilecekler.
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Alıntı
Bilgilendirme için teşekkürler.Fakat resimde göstermiş olduğunuz kam mili pozisyon sensörleri değil mi?
Bul
Alıntı
Değil.
\"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır... Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur...\"  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bul
Alıntı

Alıntı:
#130251 PATAKLAYAN: Değil.

Teşekkürler Suavi bey.
Bul
Alıntı
Ayni sorun var bendede vardi hatta yigilma rolantide stop etme rolantinin yerinde durmamasi dogal olarak gaz kelebegindendir dedim temizlettim sorun gene vardi (chevrolet aveo 1.4 ltz) cihaza baglattim hata kodu P0017 verdi A ve B grubu diye krank mili sensoru diye umraniye yildirim otodan sordurdum 80 tl dedi acaba bende o fotolardaki yerleri temizlesem mi yoksa direk sensoru degistirsem.mi bilemedim
Bul
Alıntı
servis manual programını incelerseniz sensor sağlamlık kontrolünün nasıl yapılacağı yazıyor basit bir direnç testi ile ilk önce sensor sağlammı değilmi diye kontrol ettirin daha sonra yenileyin derim ben
Bul
Alıntı
Bu konuda bi çelişki var arkadaşlar.

http://www.chevroletkulubu.org/cruze-anl...tml?page=6

bu linki incelerseniz aynı valfler için camshaft yani eksantirik mili konum valfi deniliyor.bu başlıkta ise krank mili deniliyor ve P0017 hatası deiğer konuda mevcut değil.

İşin ilginci benim aracımda bu sensörleri hata yokken çıkarttım temizletim filtresini söktürüp taktırdım ve P0011 hatası vermeye başladı ve rolantide iken (motor sıcakken) yağ lambasını yakıyor gaz verince kesiyor.
Bul
Alıntı
Abilerim bnde de bi sorun var ama bnde arza lambasi yanıyor bilgisayara baglattgimda krank sensörü arızası gösteriyor bnde sensörü deqistrdim. Vede yine yandı isin aksi yani arc 3 gun filan calsmasin arza lambasi sonuyor belirli bi km sonra yine yaniyor sizin bu gösterdiğiniz sensozlerin birini deqistrdim yeni taktım servis bunu deqistrnce dzelir diye bnde yaptım yine yandı eqer yardimci olursaniz sevinirim

Abilerim bnde de bi sorun var ama bnde arza lambasi yanıyor bilgisayara baglattgimda krank sensörü arızası gösteriyor bnde sensörü deqistrdim. Vede yine yandı isin aksi yani arc 3 gun filan calsmasin arza lambasi sonuyor belirli bi km sonra yine yaniyor sizin bu gösterdiğiniz sensozlerin birini deqistrdim yeni taktım servis bunu deqistrnce dzelir diye bnde yaptım yine yandı eqer yardimci olursaniz sevinirim
chevrolet cruze 1.6 ls 124bg.+8000 k xenon+park modülü+led sis
Atiker safe fast super obd2
Bul
Alıntı
Kirin deyince cikarin mi denen istediniz Gebinde aeacimda Durmaya yakin debriyaja basınca stop ediyor acaba dedigiz gibi krank mili mi.bir arakadasda aynı sorunu kalos arabasında krank milini temizleyip de çözmüş.bende yarın gidip bir ustaya krank milini cikrattirip temizletecwgim.umarım sorun çözülür.
Bul
Alıntı
Krank milini çıkartmak kolay mi nasıl oluyor
Bul
Alıntı
(30-01-2016, Saat: 01:43)y_boyy demiş ki: Kirin deyince cikarin mi denen istediniz Gebinde aeacimda Durmaya yakin debriyaja basınca stop ediyor acaba dedigiz gibi krank mili mi.bir arakadasda aynı sorunu kalos arabasında krank milini temizleyip de çözmüş.bende yarın gidip bir ustaya krank milini cikrattirip temizletecwgim.umarım sorun çözülür.

Ne mili Yavuz bey? Smile Kim temizleyecek o mili? Sensör deyin bari şuna. 
[Resim: nAdl5V.gif]
Bul
Alıntı
Bende aynen öyle demek istedim?
Bul
Alıntı
Bende şaşırdım yavuz krank mili temizliği diyince acaba nasıl birşey dedim bir an hayal etmek bile güç oldu Smile
Bul
Alıntı
Krank mili sen sorunu sokup baktığımda başı bayan yaglanmisti normal mi bilmiyorum birde küçük küçük demir parçaları vardi bir güzel temizleyip taktik.bakalım sorun bitecekmi bir kaç kez denedim olmadi.Yalnız bu sorun yani stop etme sorunu hiç ummadığınız yerde yaptığı için bir süre bekleyip sonra yazacagim.
Bul
Alıntı
Bu bahsettiğiniz sensörler egzantrik selonoid valfleridir (egzantrik devir sensörü). Motorun sol tarafında emme ve egsoz olarak 2 tane bulunur. Ağızlarında artıkların olması normal şayet o filtrelerin görevi de o artıkları oradan geçirmemek. Aslında zamanında yağ değişimi yapılmış sağlıklı bir motorda beklenmemesi gereken parçalardır bunlar. Yoksa egzantrik dişlilerine zarar verir bu aşınmış metal parçaları. Stop etme olayı ile ilgili bir bağlantısı olmaması lazım bu sensörlerin. Stop etmeye genellikle araçtaki ateşleme ve elektrik sistemindeki sorunlar yol açıyor.
Bul
Alıntı
Debriyaja basınca oluyor kardeşim mesela normal seyir halindeyken bir anda debriyaja basıp ışıklar da durmak istiyorsunuz ışte o zaman stop ediyor.ilk çalıştırma bostayken gayet iyi .duyuyor musun nickli arkadaş in sorunu da aynı benimki gibi sorunu varmış yapıp çözülmüş arkadaşın dediği şöyle krank mili deviri doğru okuyamamsindan kaynaklanıyormuş.servise ***** baktılar stop etmeyle alakalı bir şey görünmüyor sadece oksijen sensoru hatası verdi oda tuptendir dedi bende krank mili olabilir mi dedim adam bana olabilir bende onun üzerine temizledik şimdi iyi gibi
Bul
Alıntı
Sizin aracın motoru 80kw idi sanırım öyle hatırlıyorum. Aracın motoruna ait bir resim ekleyebilir misin buraya?
Bul
Alıntı
Şimdi biraz zor kardeşim aracın motoru biraz farklı servis dedi.diğer cruzelere göre sacit bey türkiyede bundan 350. 400 civarı türkiyeye geldi ni söyledi.zamanım olursa eksantrik devir sensorleruni de temizliyecegim ama tam bilmiyorum nerde diğer motor gibi degil
Bul
Alıntı
Selamlar bende de p0017 çıktı dediğiniz gibi sensöre baktım tertemiz geçen sene ikisinide değiştirmiştim vanus sensörler ve triger kayışını hepsini birden.
Arızayı sildim denedim 100 km civarı yol yaptım yanmadı ertesi gün dur kalk yaptım çalıştırıp kapattım yine yandı farklı bir kaç ustaya arıza kodunu gösterdim dedikleri aracın trigeri mi değişti oldu sente ayarı bozulmuş dendi en son gittiğim ustada böyle dedi ilk ondan kaynaklı olabilir değilse bağlantılı sorunlara bakılır anlaşılır dendi geçen yıl 1500 liraya yakın masraf yaptım ilk baştaki dediklerimi yaptırarak bu usta sentedense 100 liraya hallederim dedi artık bilmiyorum yarın ***** yaptırmayı düşünüyorum.
Bul
Alıntı
S.a arac 2011 ls 1.6 124 bg cruze LPGli

Sorunumu açıklamak gerekirse 3 gündür filan aracı çalıştırdıktan sonra kadran selamlama bitince arıza ışığı yanıyor koda obd cihazı ile bakıyorum P0017 hatası veriyor forumda ki bütün bu konuları okumuş bulunmaktayım. Hatayı siliyorum 3. 4. çalıştırmada tekrar yakıyor. Sensörleri temizlemeden önce çalışırken şıkırtılı ses geliyor 2 sn sonra susuyordu bu sese ek olarak bir titreme daha oluşmaya başladı hırıltı ondan sonra yakmaya başladı arıza ışığını sensorleri temizledikten sonra çalışırken ki sesler gitti denilecek kadar azaldı ama bir kaç denemeden sonra tekrar ayni kod ile yaktı ışığı tekrar sildim şuan yakıp yakmayacağına bakacagim ama yeni temizlendiği icin acaba tam duzelme olmamış olabilir mi bilmiyorum

Aracın sensörleri sokulup filtreleri kırılmış durumdadır
Bul
Alıntı
okanca, enrique3535 arkadaşımızın dediklerini bir okuyun deneyin, ondan olma ihtimali büyük.
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
enrique3535 arkadasın dediklerinin nesini uygulayayım Smile sonuç ya da cozum yok ki o yazıda. Ben her hangi bir işlem de yaptırmadım arkadaş gibi onun sonucu böyle bir durum oluşsun.
Bul
Alıntı
Sente ayarından olabilir, öyle yazmış buna baktıracağım diye, burada size hata tam şundandır diyemez kimse, yapılanları deneyerek bulmanız gerekecek, her cevapta yapılan işlemleri deneyimlemek gerekiyor.
Biliyorsan karşındakine saygından da olsa sessiz kalma, Bilmeyip savunan ve bağıranlara kalmasın meydan.
Bilgi Güçtür, Öğret , Kullan, Uygula...
Araç Kitapçıkları için tıklayınız...
Alıntı
Öyle illaki arkadaş yaptırdım şundan dolayıymış sorunum bu şekilde düzeldi diye paylaşım yapsaymış çok güzel olurmus valla
Bul
Alıntı
Triger değişimi egzantrik dişli değişimi sibop değişimi gibi işlemlerde egzantrik dişli konumları iyi ayarlanmazsa bu gibi arızalar verir bende olmuştu yokuş çıkmıyor rolantide stop etme araç gitmiyordu
Bul
Alıntı